Колония шифокори ва унинг ҳамтовоқлари пора билан қўлга тушди
Маҳкумлар учун ихтисослашган касалхонада даволанаётган маҳкумдан 7 500 АҚШ доллар талаб қилган шифокорлар қўлга олинди.
Маълум қилинишича, маҳкум Ички ишлар вазирлиги Шахсий хавфсизлик бош бошқармасига ариза билан мурожаат қилган.
Унда колония тиббиёт бўлимида шифокор лавозимида ишловчи ходим ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб, Жиноят кодексининг 96-моддасида назарда тутилган мажбурий даволаш чорасини 95-модда асосида бекор қилиб бериш эвазига 7 500 доллар талаб қилган.
Шунингдек, колония шифокори Тошкент вилоятининг кўп тармоқли поликлиникасида жарроҳ бўлиб ишловчи таниши орқали ушбу пулларнинг 1500 долларини маҳкумнинг укасидан олганлигини айтиб, пулнинг қолган қисмини талаб қилаётган икки нафар шифокорга қонуний чора кўришни сўраган.
Маҳкумнинг аризасига кўра, тезкор тадбир ўтказилиб, келишилган пул маблағларини олаётган вақтида ушбу шахслар қўлга олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилиб, айни вақтда тергов ишлари олиб борилмоқда.
Ўзбекистондаги яна бир даволаш муассасасида робот технологияси йўлга қўйилди
Академик В.Воҳидов номидаги Республика ихтисослаштирилган хирургия илмий-амалий тиббиёт маркази биринчилардан бўлиб робот-ассистентли хирургик тизим йўлга қўйилди.
Шу тариқа мазкур марказ бундай замонавий технологияни амалиётга жорий этган навбатдаги давлат даволаш муассасасига айланди.
Бугун ушбу муҳим воқеага бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Унда Соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари А.Бобоев иштирок этди.
Шунингдек, тақдимотда барча вилоят кўп тармоқли шифохоналари хирургия бўлимлари ходимлари видеоконференц-алоқа орқали қатнашди.
Марказий банк “Янги банк” акциядорлик жамиятининг банк лицензиясини бекор қилди.
Taftish.uz ходимлари товламачилик ва фирибгарликда гумонланиб, қўлга олинди
Тошкент шаҳар ИИББнинг маълум қилишича, 16 январь куни Жиноят кодексининг 165-модда (товламачилик) ва 168-моддаси (фирибгарлик) да назарда тутилган жиноятларни содир этганликда гумонланиб, Taftish.uz оммавий ахборот воситаси ходимлари – 1988 йилда туғилган Ғ.А, 1992 йилда туғилган А.Й, 2000 йилда туғилган С.Ҳ, 2006 йилда туғилган М.Э ҳамда 1998 йилда туғилган Д.Н процессуал тартибда ушланган.
Хозирда уларнинг Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 139-моддаси (туҳмат) ҳамда 244/6-моддаси (Ёлғон ахборот тарқатиш) да кўрсатилган жиноятларга алоқадорликлари текширилмоқда.
Ушбу, ОАВ ёпилганлиги ҳақидаги хабарлар асоссиз бўлиб, ушбу нашр кундалик фаолиятини давом эттирмоқда. Ҳолат юзасидан қўшимча ахборот берилади.