АҚШ Ўзбекистон фуқароларига ҳам виза беришни тўхтатди 75 та давлат, хусусан Ўзбекистон фуқаролари учун 21 январдан кучга кирадиган “виза танаффуси” – ишлаш ва яшаш учун бериладиган визаларга амал қилади. Бу мамлакатлардан бўлган аризачилар АҚШ учун молиявий…
Ўзбекистон фуқаролари учун АҚШ визаларига чеклов йўқ — ТИВ
Ижтимоий тармоқларда АҚШ 75 та давлат фуқаролари учун визаларни кўриб чиқишни тўхтатгани, улар орасида Ўзбекистон ҳам борлиги ҳақида хабарлар тарқалди.
Бироқ Ташқи ишлар вазирлиги Ўзбекистон фуқаролари учун АҚШ визалари одатдаги тартибда кўриб чиқилмоқда ва ҳеч қандай чеклов жорий этилмагани тўғрисида хабар берди.
Маҳкумларга масофали видео-учрашувдан фойдаланиш ҳуқуқи берилади
Жиноят-ижроия кодексига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Қонун билан Жиноят-ижроия кодексига озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган маҳкумларнинг масофали видео-учрашувдан фойдаланиш ҳуқуқини белгилашни назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Киритилган ўзгартиришларга кўра, маҳкумнинг ўз шахсий маблағлари ҳисобидан тўланадиган, 15 дақиқа давом этадиган 1 марта масофали видео-учрашув ёки телефон орқали сўзлашиш ҳуқуқига эгалиги белгиланди.
Илгари маҳкумнинг фақатгина 15 дақиқа давом этадиган 1 марта телефон орқали сўзлашиш ҳуқуқига эгалиги белгиланган эди.
Қирғизистон соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари шифохона раҳбарини довдиратиб қўйди
Қирғизистон соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Бакитбек Қодиралиев текширув билан тиббиёт муассасаларидан бирини бориб кўрди ва у ерда қимматбаҳо тиббий ускуналарнинг бир қисми умуман ишлатилмаётганини аниқлади.
Текширув давомида маълум бўлишича, сўнгги пайтларда ушбу шифохонада атиги бешта жарроҳлик амалиёти ўтказилган. Бу ҳолат вазир ўринбосарида жиддий саволлар уйғотди.
Вазир ўринбосари барча тиббий ускуналарни зудлик билан диагностикадан ўтказиш, ишчи ҳолатга келтириш ва улардан тўлиқ фойдаланишни таъминлаш бўйича қатъий топшириқ берди.
Текширув якунлари бўйича Соғлиқни сақлаш вазирлигида хизмат йиғилиши ўтказилди. Йиғилиш натижасида икки нафар тиббиёт муассасаси раҳбари лавозимидан озод этилди.
“Бу ускуналар беморлар учун олинган. Улар омборда ёки хоналарда чанғ босиб ётиши керак эмас. Агар аппарат ишламаса, нега бу ҳақда ўз вақтида хабар берилмаган?
Бу ерда гап техник муаммода эмас, балки муносабатда. Агар масъуллар ўз вазифасига виждонан ёндашганда, бундай ҳолат юзага келмас эди”, — дея қўшимча қилди у.
“Кабинет дипломатияси”дан воз кечилади — Президент мигрантларни ҳимоя қилиш бўйича алоҳида топшириқ берди
Президент Шавкат Мирзиёев Ташқи ишлар вазирлиги расмий нота бериш билангина чекланиб қолаётганини танқид қилиб, хориждаги мигрантларни ҳимоя қилиш бўйича алоҳида кўрсатма берди.
Бундан ташқари, хориждаги ёшлар ёки талабаларнинг турли оқимларга қўшилиб қолаётгани барчани жиддий ташвишга солиши кераклиги таъкидланди.
Эндиликда элчилар “кабинет дипломатияси”дан воз кечиб, хориждаги ўзбеклар ишлаётган қурилиш майдонига, ётоқхонага, талабалар аудиториясига бориб, уларнинг муаммосини ўрганиб, ечими бўйича ишлаши шартлиги қайд этилди.
Мутасаддиларга хорижда оғир вазиятга тушиб қолган фуқаролар учун бепул колл-марказ ташкил этиб, мурожаатларини тегишли вазирликлар билан тезкор ҳал қиладиган тизим яратиш топширилди.
“Элчи ва консуллар ҳар бир ҳолат юзасидан малакали юридик ёрдам кўрсатиб, хориждаги фуқароларимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиши шарт”, – деди Президент.