Электрон рецепт қачондан амал қилади?
Ижтимоий тармоқларда 15 январдан бошлаб дорихоналарда антибиотиклар фақат электрон рецепт орқали берилиши ҳақида хабарлар тарқалди.
2025 йил 15 декабр куни Соғлиқни сақлаш вазири томонидан “Электрон рецепт” тизимини жорий этиш бўйича тегишли буйруқ қабул қилинган.
Унга кўра, рецепт билан бериладиган дори воситаларини электрон рецепт асосида тайинлаш босқичма-босқич жорий этилган.
Дастлабки босқичда антибиотиклар, тизимли таъсир этувчи синтетик антибактериал ҳамда гормонал дори воситалари электрон рецепт асосида тайинланиб, дорихоналарда шу тартибда бериб келинмоқда.
Ушбу буйруқ Адлия вазирлиги томонидан 2025 йил 15 декабрда рўйхатдан ўтказилган ва 2025 йил 16 декабрдан бошлаб амалда.
Шу боис, антибиотикларни электрон рецепт орқали бериш тартиби 2026 йил 15 январдан эмас, балки аввалдан жорий этилган.
Кимларга эко-стикер олиш шарт эмас?
Ўзбекистонда экологик барқарорликни таъминлаш мақсадида "Экологик транспорт" тизими жорий этилмоқда.
Энди транспорт воситалари зарарли моддалар даражасига қараб 3 хил рангдаги (яшил, сариқ ва қизил) стикерлар билан белгиланади.
Эко-стикер мутлақо бепул берилади ва муддатcиз амал қилади.
Кимларга стикер шарт эмас?
- Электромобиллар ва электромотоцикллар.
- Жамоат транспорти (такси ва йўналишли таксидан ташқари).
- Махсус хизмат ва қишлоқ хўжалиги техникалари.
- Ногиронлиги бўлган шахслар транспорти.
Қандай олинади?
Янги ёки қайта рўйхатдан ўтишда: Рўйхатга олиш жараёнида автоматик берилади.
Фойдаланишдаги машиналар:
Ихтиёрий мурожаат асосида расмийлаштирилади.
⚡️ТЕЗКОР. АҚШ 24 соат ичида Эронга ҳужум қилиши мумкин — Reuters
АҚШнинг Эронга қарши ҳарбий амалиёти бошланиши эҳтимоли юқори ва у яқин 24 соат ичида амалга оширилиши мумкин. Бу ҳақда Reuters агентлиги европалик расмий манбаларга таяниб хабар бермоқда.
Хабарда айтилишича, АҚШ президенти Дональд Трамп Эрон ҳудидида ҳарбий амалиёт ўтказиш ҳақида қарор қабул қилган. Бироқ амалиётнинг аниқ муддатлари ва кўлами ҳозирча номаълум.
Куни кеча Оқ уй раҳбари CBS телекомпаниясига берган интервьюсида АҚШ Эрон устидан ғалаба қозониш ниятида эканини билдирган.
«Якуний мақсад — ғалаба қозониш. Мен ғалаба қилишни яхши кўраман», — деган Трамп.
Ундан бу сўзлар билан айнан нимани назарда тутаётгани сўралганида, Трамп Венесуэладаги воқеаларни, шунингдек, ИШИД террористик гуруҳи раҳбари Абу Бакр ал-Боғдодийнинг йўқ қилинганини мисол келтирган.
Шунингдек, у Ислом инқилоби қўриқчилари корпуси генерали Қосим Сулаймонийнинг ўлдирилиши ва АҚШ ҳарбий-ҳаво кучларининг B-2 бомбардимончи самолётлари орқали Эроннинг ядровий таҳдидини қисқа вақт ичида йўқ қилганини таъкидлаган.
Биз Эронда ҳозир юз бераётган воқеаларнинг давом этишини истамаймиз. Агар улар норозилик намойишларини ўтказмоқчи бўлса, бу — бир масала.
Аммо минглаб одамлар ўлдирилаётган бўлса, энди эса дорга осишлар ҳақида гап кетмоқда экан, бу қандай якун топишини кўрамиз. Бу улар учун яхшилик билан якунланмайди, — дея хулоса қилган Дональд Трамп.
🔥3🤷‍♂2👍2👎1
Ерга катта ҳажмдаги астероид яқинлашаётгани ростми?
Интернет тармоғида яқин вақт ичида Ерга 10 метрлик CE2XZW2 астероиди қулаши ҳақидаги хабарлар ҳақиқатга тўғри келмайди. Бу ҳақда Россия Фанлар академияси (РФА) Қуёш астрономияси лабораторияси (ИКИ РАН) маълум қилди.
Лабораториянинг Telegram-каналида айтилишича, мазкур ахборот текширилмасдан, илмий асосга эга бўлмаган айрим интернет манбалари томонидан тарқатилган.
Интернет тармоғида яқин орада Ер сайёрасига 10 метрли CE2XZW2 астероиди қулаши ҳақида тарқалаётган маълумотлар норасмий интернет-каналлар томонидан тарқатилиб, бу хабар ҳақиқатга мос келмайди, — дейилади хабарда.
Аввалроқ ижтимоий тармоқлар ва айрим ОАВларда яқинда кашф этилган CE2XZW2 астероиди катта эҳтимол билан Ер билан тўқнашиши мумкинлиги ҳақида хабарлар тарқалган эди.