Тадбиркорлардан келган шикоятлар — мансабдорлар учун дарс бўлди
Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича Вакил девонининг Тошкент вилояти ҳудудий шўъбаси йил сарҳисобини эълон қилди.
Унга кўра, 2025 йилда тадбиркорлардан жами бўлиб 800 дан зиёд мурожаат ва аризалар келиб тушган.
“Тадбиркорлар виртуаль офиси” орқали келиб тушган 400 дан зиёд ариза ва шикоятлар Вакил Девони орқали тўғридан тўғри Давлат ва назорат органларига кўриб чиқиш учун юборилган.
Мурожаатларнинг 256 тасида кўтарилган муаммолар ўз ечимини топган бўлса, “Виртуал офис” орқали келган мурожаатларда 114 нафар тадбиркорнинг муаммоси ҳал этиб берилди.
Тадбиркорлардан тушган мурожаатларни кўриб чиқишнинг белгиланган талаб ва муддатларига риоя этмаганлиги учун биргина Тошкент вилоятининг ўзида 125 нафар масъул ва мансабдор шахслар маъмурий жавобгарликка тортилган.
Жумладан бу борада йўл қўйилган камчиликлар учун 69 нафар хоким ёрдамчилари, 20 нафар Кадастрлар Палатаси, 18 нафар солиқ органлари ходимлари, шунингдек тижорат банклари, қишлоқ хўжалиги соҳасини назорат қилувчи органлар, хокимият, агроинспекция ва саноат зоналари дирекциялари мансабдор шахсларига нисбатан ҳам тегишли жазо чоралар кўрилган.
“Тадбиркорларнинг мурожаатлари доимий назоратга олиниб, ўз вазифасига маъсулиятсизлик билан қараган мансабдорларга чора кўриш ишлари давом эттирилмоқда”, - дейилади хабарда.
⚡️Алишер Қодиров мактаб битурувчиларини 1-1,5 йиллик армияга жалб қилиш таклифи билан чиқди
“Миллий тикланиш” демократик партияси раиси Алишер Қодиров мактабни тугатган болаларни 1-1,5 йиллик ҳарбий хизматга жалб қилиш тизимини яратиш таклиф билан чиқди.
Бу фақат ҳарбий хизмат эмас, ёшларни ҳаётга, давр чақирувларига тайёрлаш тизими сифатида ҳам ўзини оқлайди”, - деб ёзди депутат ўзининг Телеграм саҳифасида.
Шунингдек Қодиров Президент Шавкат Мирзиёевнинг Хавфсизлик кенгаши мажлисидаги маърузаси кўпгина масалаларга ойдинлик киритганини таъкидлади.
“Таклифимни такрорламоқчиман, мактаблардаги чақирувга тайёрлаш фани мазмунини тубдан қайта кўриб чиқиш ва мактабни тугатган болаларни (олийгоҳга кирганлар ва соғлик билан муаммоси бўлганлар мустасно) 1-1,5 йиллик ҳарбий хизматга жалб қилиш тизими ҳақида ўйлаб кўриш керак.
“Дунё инқирозлар даврига кирмоқда. Бу қанча давом этади ва қандай якунланади, тахмин қилиш мумкин эмас.
Демак, миллий тараққиёт учун ёшларни нафақат билимли, ҳунарли ва рақобатбардош, балки жасур, интизомли, соғлом ва ҳарбийлардек фикрлай олиши ҳам заруратга айланмоқда.
Бундан буён виртуал, сунъий ва юқори технологиялар нафақат даромад кўриш, балки ватан сарҳадлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш учун ҳам ҳаётий аҳамиятга эга бўлади”, - деди у.