Таиландда ўзбекистонликлар бўлган катер ҳалокатга учради
Таиланд пойтахти Пхукетда ўзбекистонликлар бўлган катер ҳалокатга учради. Ижтимоий тармоқларда тарқалган видео юзасидан Ташқи ишлар вазирлиги матбуот котиби батафсил маълумот берди.
Унга кўра, жорий йилнинг 11 январь куни ҳалокатга учраган катерда 3 нафар Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлган.
Ҳодиса оқибатида уларнинг 2 нафари енгил тан жароҳати олиб, маҳаллий шифохонага ётқизилган. Жабрланган фуқаролар тўлиқ соғайган ва белгиланган тартибда шифохонадан чиқарилган.
Шунингдек, жабрланганларнинг барча тиббий ва бошқа зарур харажатлари катерга эгалик қилувчи компаниянинг суғурта маблағлари ҳисобидан тўлиқ қоплаб берилган.
Ҳодиса юзасидан Ўзбекистоннинг Бангкок шаҳридаги Бош консулхонаси маҳаллий ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамда соғлиқни сақлаш муассасалари билан доимий алоқада бўлиб келган.
Каннаваро БААдаги йиғинга янги футболчиларни жалб қилди
Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи Фабио Каннаваро январь ойидаги йиғинга жалб этилган футболчилар рўйхатини эълон қилди.
Мураббийлар штаби қарорига кўра, мазкур йиғин БААда бўлиб ўтиши белгиланди.
Унда маҳаллий чемпионатда тўп сурувчи терма жамоага номзод футболчиларнинг жисмоний ҳолатини назорат қилиш режалаштирилган.
Маълумот учун, Ўзбекистон 20 январь куни БААга йўл олади.
Қоракўлда 20 нафар абитуриентлар нимадан заҳарланди?
Бухоро вилояти соғлиқни сақлаш бошқармаси Қоракўл туманида заҳарланган 20 нафар ўқувчи ёшлар бўйича қўшимча маълумот берди.
Маълум қилинишича, мазкур ҳолат бўйича барча зарур тиббий ва лаборатор текширув ишлари белгиланган тартибда амалга оширилган.
Олиб борилган текширувлар натижасига кўра, уларда ис газидан ўткир заҳарланиш аломатлари, шунингдек, мурожаат қилганларнинг қонида карбоксигемоглобин моддаси аниқланмаган.
Айни пайтда ҳолат соғлиқни сақлаш соҳаси мутахассислари ҳамда тегишли ташкилотлар томонидан тўлиқ назоратга олинган.
P/S. Шу ўринда ўринли савол туғилади, абитуриентлар ўзи нимадан заҳарланган? Воқеа тафсилотлари нега ҳанузгача тўлиқ очиқланмаяпти?
Ўзбекистонда ҳарбийлар учун янги имкониятлар яратилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида ўтган Хавфсизлик кенгаши йиғилишида мудофаа тизимида муҳим ислоҳотлар белгиланди.
Энг асосий янгилик — муддатли ҳарбий хизматнинг янги модели жорий этиляпти. Энди хизматга борган йигитлар армиядан фақат хизмат ўтаб эмас, касб ва аниқ келажак режаси билан қайтиши кутилмоқда.
Қабул қилинган қарорларга кўра:
— 1 апрелдан офицерларнинг устама ҳақи 2 баробарга ошади;
— контрактчи ҳарбийлар ва сержантлар маоши 10% га кўтарилади;
— ҳудудий мудофаа органлари ходимлари маоши жорий йилда 20%, келаси йил 50% га оширилади;
— 30 йилдан ортиқ хизмат қилган ҳарбийлар учун пенсия ҳисоблаш 100% гача етказилади.
Бу қарорлар армия нуфузини ошириш, ҳарбий хизматни жозибадор қилиш ва хизматчиларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтиришга қаратилган.