Маккада қирғизистонликлар учун бепул меҳмонхона қурилади
Саудия Арабистонининг Макка шаҳрида Қирғизистон фуқаролари учун бепул меҳмонхона мажмуаси қурилиши бошланди. У ҳаж зиёратчилари ва таълим олаётган қирғизистонликлар учун мўлжалланган.
Лойиҳа Президент Садир Жапаров ташаббуси билан амалга оширилмоқда. Қурилиш муддати ва харажатлари ҳозирча ошкор қилинмади.
“Фарғона” туристик-рекреацион зонаси ташкил этилади
“Фарғона” туристик-рекреацион зонасини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, умумий майдони 2 396 гектар бўлган “Фарғона” туристик-рекреацион зонаси (Туристик зона) ташкил этилади.
Туристик зона фаолият кўрсатиш муддатини кейинчалик узайтириш имконияти билан 30 йилга ташкил қилинади.
Фарғона туманида “Водил” малина агротуризм кластерини туристик объектга айлантириш учун зарур инфратузилма яратилади ва салоҳиятли тадбиркорларни жалб этган ҳолда малина боғлари (плантациялари) ҳудудида енгил конструкцияли хизмат кўрсатиш объектлари ташкил қилинади.
2026–2027 йилларда Ёзёвон тумани Марказий Фарғона сув омбори атрофидаги ер майдонларида туризм хизматларини ташкил қилиш орқали иш ўринлари яратилади.
Фарғона тумани “Саноат” ва “Ҳосилот” МФЙ ҳудудларида хорижий мамлакатларнинг ижобий тажрибаси асосида малина плантацияларини ташкил қилиш, музлаткичлар ва чуқур қайта ишлаш цехларини қуриш орқали агротуризм хизматлари йўлга қўйилади.
100 грам олтин қуйма нархи 184 млн сўмга кўтарилди
Марказий банк 13 январь учун олтин қуймаларининг сотиш ва қайтариб сотиб олиш нархларини эълон қилди.
Бир кун ичида олтин қуймалар нархи 2,3 фоизга кўтарилиб, 1 грам олтин 1 млн 843 минг сўм этиб белгиланди.
100 грам кўринишидаги олтин қуйма банкларда 184,3 млн сўмдан сотилмоқда.
Қуймаларнинг сотиш ва сотиб олиш нархи ўртасидаги фарқ 3,9 фоиздан 4,9 фоизгача бўлмоқда.
Жаҳон бўйича олтин нархи сўнгги 24 соат ичида троя унциясида 4 630 доллардан ошиб, тарихий рекордни янгилади. Нарх кўтарилишига АҚШ президенти Доналд Трамп маъмурияти томонидан Федерал резерв тизими раиси Жером Пауеллга нисбатан жиноий тергов очилгани ҳақидаги хабарлар сабаб бўлди.
Рейд. 1,5 миллиард сўмга яқин электр энергияни ўғирлаганлар фош этилди
Тошкент ва Самарқанд вилоятларида 1,4 млрд сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолатлари аниқланди. Бу ҳақда Энергетика вазирлиги ахборот хизмати хабар бермоқда.
“Ҳудудий электр тармоқлари” АЖнинг Тошкент ва Самарқанд ҳудудий филиаллари Коррупцияга қарши курашиш ва комплаенс назорат хизмати, шунингдек, туман электр таъминоти бўлимлари ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари билан ҳамкорликда энергия ресурсларини талон-торож қилиш ҳолатларини аниқлаш юзасидан рейд тадбирлари ўтказилган.
Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида ўтказилган рейд тадбирлари давомида “Н Б С” авто ювиш шохобчаси тармоққа ҳисоблагичдан ташқари, тўғридан-тўғри уланиб, электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиб келганлиги фош этилган.
Шунингдек, Тошкент вилоятининг Оҳангарон туманида ўтказилган рейд тадбирлари давомида “З А А” ЯТТ ҳисоблагичдан ташқари, яширин йўл билан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиб келган.
Натижада, давлат манфаатларига жами 1,4 млрд сўм миқдорида зарар етказилгани аниқланиб, тўпланган ҳужжатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Хитойда «Ўлдингми?» иловаси машҳур бўляпти
Хитойда «Ўлдингми?» номли илова оммалашмоқда. Фойдаланувчи ҳар икки кунда бир марта тириклигини тасдиқлаши керак, акс ҳолда илова фавқулодда контактга хабар юборади.
Илова айниқса ёлғиз яшовчи ёшлар орасида машҳур ва 8 юань (≈1,1$) туради.
Мутахассислар буни Хитойда ёлғизликнинг ошиши ва илованинг провокацион номи билан изоҳламоқда.
⚡️Тошкентда адолатсиз ҳукм чиқарган 3 нафар судья процессуал тартибда қўлга олинди
Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар судининг 3 нафар судьяси адолатсиз ҳукм чиқаргани учун процессуал тартибда қўлга олинди.
Бу ҳақда “Эзгулик” инсон ҳуқуқлари жамияти раиси Абдураҳмон Ташанов ўзининг Facebook саҳифасида маълум қилди.
Ташановга кўра, ЖИБ Тошкент шаҳар судининг аппеляция судлов ҳайъати таркибида бўлган мазкур шахслар оғир жиноят содир этган судланувчи А.Ш.ни озодликка чиқаришга ажрим чиқарган.
Шундан сўнг, Бош прокуратуранинг Коррупцияга қарши кураш Бош бошқармаси томонидан ЖИБ Тошкент шаҳар судининг судьялари Т.М.М., И.О.И. ҳамда А.М.М. ЖПКнинг 221-моддаси тартибида қўлга олинган.
Уларга нисбатан ЖКнинг 231-моддаси (Адолатсиз ҳукм, ҳал қилув қарори, ажрим ёки қарор чиқариш) ва бошқа моддалар билан жиноий иш очилган. Айни вақтда қўзғатилган жиноят иши доирасида тергов ҳаркатлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, Судьялар олий кенгаши қарорига мувофиқ, ёзма аризасига биноан ҳамда одил судловни амалга ошириш чоғида қонунийликни бузганлиги учун “Судлар тўғрисида”ги Қонуни 79-моддаси 1-қисмининг 2,10-бандларига асосан мазкур шахсларнинг судьялик ваколатлари муддатидан илгари тугатилиб, Тошкент шаҳар судининг жиноят ишлари бўйича судьяси лавозимидан озод этилган.