⚡️“Реал” Хаби Алонсони истеъфога чиқарди. Унинг ўрнини Арбелоа эгаллади
Испания суперкубоги финалида “Барселона”га маблуғ бўлгач, Мадриднинг “Реал” клуби бош мураббий Хаби Алонсони истеъфога чиқарди.
Баёнотда айтилишича, томонлар ўзаро келишувга кўра шартномани бекор қилишган.
Испаниялик мутахассис ўрнини унинг собиқ жамоадоши "Кастилья" мураббийи Алваро Арбелоа эгаллади.
“Хаби Алонсо ҳар доим “Реал” мухлисларининг меҳри ва ҳурматига сазовор бўлади, чунки у клуб афсонаси ва ҳар доим клубимизнинг қадриятларини намоён этган. Мадрид доимо унинг уйи бўлиб қолади.
Клубимиз Хаби Алонсо ва унинг бутун мураббийлар жамоасига бажарилган иш ва фидойилик учун миннатдорлик билдиради ҳамда уларга ҳаёт ва фаолиятларининг янги босқичида омад тилайди”, - дейилади баёнотда.
⚡АҚШ элчихонаси америкаликларни Эрон ҳудудини тарк этишга чақирди
АҚШ элчихонаси ўз фуқароларини Эрон ҳудудини тарк этишга чақирди.
Америкалик фуқароларга хавфсизлик нуқтаи назаридан Арманистон ёки Туркия орқали қуруқлик йўллари билан чиқиб кетиш тавсия этилмоқда.
Элчихона баёнотида айтилишича, Эронда давом этаётган норозилик намойишлари кучайиб бормоқда ва улар зўравонликка айланиб кетиши, шунингдек, ҳибсга олишлар ва тан жароҳатлари билан якунланиши мумкин.
⚡️Ҳумсондаги 11 гектар ер можароси: Бош прокуратура нохолис суд қарорига қарши Олий судга протест киритди
Тошкент вилояти Бўстонлиқ тумани Ҳумсон ҳудудида жойлашган 11 гектарга яқин ер майдони маҳаллий ҳокимликларнинг асоссиз ва сохта қарорлари асосида тадбиркордан тортиб олинган.
Бу эса тадбиркорнинг қонуний ва мулкий манфаатлари бузилишига сабаб бўлиб, Бош прокуратура Олий судга қонун устуворлигини таъминлаш мақсадида протест киритган.
Жумладан, Бош прокурор ўринбосари Светлана Артикова Олий суддан Тошкент вилояти маъмурий суди тафтиш инстанциясининг 2025 йил 3 октябрдаги қарорини бекор қилишни сўраб мурожаат қилди.
Прокуратура маълумотларига кўра, «UGAM SOHILI» МЧЖга тегишли бўлган 11 гектар ер майдони Тошкент вилояти ва Бўстонлиқ тумани ҳокимликларининг қонунга зид қарорлари билан учинчи шахсларга бериб юборилган.
Орадан вақт ўтиб ушбу ҳолатдан хабардор бўлган жамият раҳбарияти маъмурий судга даъво аризаси киритиб, ўз қонуний ҳуқуқларини тиклашга муваффақ бўлган.
Бироқ, Тошкент вилояти маъмурий суди тафтиш инстанцияси томонидан қабул қилинган қарор қатор қонун нормаларига зид тарзда чиқарилиб, тадбиркорга компенсация эвазига ажратилган ер майдонининг бошқа шахсларга берилишини қўллаб-қувватлаган.
Шу сабабли Бош прокуратура нохолис қабул қилинган суд қарорини бекор қилиш юзасидан Олий судга протест киритган.
Айни пайтда мазкур иш Олий судда судья Дурдона Абдуқаҳҳорова раислигида кўриб чиқилмоқда. Бўстонлиқ тумани ҳокимлиги ва «UGAM SOHILI» МЧЖ ўртасидаги сайёр суд мажлиси бугун соат 10:30 да ўтказилиши белгиланган.
👎3🤔3🤷♂1🔥1
⚡️Фермерларга қарши кампания: Сирдарёдаги мантиқсизлик ортига кимлар яширинди?
Ховосда фермерлар ердан, мулкдан ва тирикчиликдан айрилаётган бир пайтда, барча йўллар 29 декабрь куни вилоят ҳокими Эркин Турдимов иштирокида ўтган йиғилишга бориб тақалмоқда.
Айнан йиғилишдан кейин:
— фермерлардан ижро ҳужжатларисиз мажбурий аризалар талаб қилинган;
— уйларга бориб, ердан воз кечишга мажбурлаш ҳолатлари бошланган;
— агроинспекция орқали босим, жарима ва суд;
— ҳатто фермернинг шахсий уй-рўзғор буюмлари ва автомашинаси хатланган.
Ҳолбуки, амалдаги қонунларга кўра:
- ер фақат суд орқали ёки ихтиёрий розилик билан олиниши мумкин;
- маҳаллий ҳоким қарорлари билан ер ҳуқуқини бекор қилиш тақиқланган;
- фермернинг шахсий мулки ундирувга қаратилмаслиги керак.
Эътиборли жиҳат:
👉 Ховос туманида фермерлар фаолиятига доир оммавий текширувларни ўтказишга рухсат берувчи ҳеч қандай норматив ҳужжат йўқ.
👉 Бироқ амалда текширувлар ҳам, босим ҳам бор.
Бу жараёнлар фонида туман ҳокимининг хитойлик инвесторлар билан ер ва агролойиҳалар бўйича музокара ўтказиши янада жиддий саволларни уйғотмоқда.
Саволлар:
❗️ Жараёнлар қонуний бўлса, нега фермерлардан аризалар мажбурий ёзилмоқда?
❗️ Агар фермерга пулни кластер тўламаган бўлса, нима учун кластерга жавобгарлик қўлланилмаяпти?
ЎзЛиДеП аъзоси, Олий мажлис қонунчилик палатаси депутати Рисқул Сиддиқов вилоят ҳокими Эркин Турдимовдан расмий тушунтириш талаб қилди. «Парламент назорати тўғрисидаги» қонунга кўра, ҳоким 10 кун ичида жавоб бериши шарт.