«Сарсон сумка»: йиллар давом этган адолат изтироби…
Қашқадарё вилоятидаги «Темурийлар» нодавлат мактабгача таълим муассасаси раҳбари Икром Дилмуродов билан суҳбат чоғида бир ҳолат эътиборимизни тортди.
Тадбиркор қўлида қарийб беш килограмм келадиган, залворли бир сумка олиб юрарди. Сумка ичи — қоғозга тўла. Уларнинг ҳар бири йиллар давомида турли идораларга ёзилган мурожаатлар, совуқ рад жавоблари ва умид билан битилган аризалар эди.
Айрим мансабдор шахсларнинг қонунга зид хатти-ҳаракатлари оқибатида боғча имтиёзли кредит ажратилиши лозим бўлган субъектлар рўйхатидан асоссиз равишда чиқариб юборилган. Бу ҳолат тадбиркорнинг режаларини барбод қилибгина қолмай, юзлаб болажонлар учун мўлжалланган замонавий таълим масканининг келажагини ҳам сўроқ остида қолдирган.
Ўз ҳуқуқларини тиклаш мақсадида Икром Дилмуродов судга мурожаат қилди. Бизнес-омбудсман кўмаги ва тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмлари ишга туширилиши натижасида Олий суд аризани қаноатлантирди. Сунъий тўсиқлар бартараф этилди, тадбиркорнинг қонуний имтиёзлари тикланди.
«Мурожаат қилмаган идорам, тақиллатмаган эшигим қолмаганди. Оғир сумка билан йиллар давомида сарсон бўлдим. Бизнес-омбудсман кўмаги билан ҳақиқат ва адолат борлигига яна бир бор ишондим», — дейди тадбиркор.
Бугун «Темурийлар» боғчаси тўла қувват билан фаолият юритмоқда. Ўша «сарсон сумка» эса энди сарсонлик эмас — адолат учун кураш ва ғалаба рамзи сифатида қолди.
Кадастр экологияга қарши ишлаяптими? Яшнободдаги “яшил макон” суд орқали йўқ қилинмоқда
Бир томондан мамлакат бўйлаб “Яшил макон” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Иккинчи томондан эса — тайёр, йиллар давомида яратилган яшил ҳудудлар бузилиш хавфи остида.
Яшнободда тадбиркор Арсен барпо этган боғни йўқ қилишни Кадастр органи суд орқали талаб қилмоқда.
Натижада боғни яратган инсон — жавобгар, уни йўқ қилмоқчи бўлган идора — даъвогар.
⚖️ Ҳозирда ушбу иш Фуқаролик ишлари бўйича Миробод туман судида кўрилмоқда.
Савол очиқ:
Агар давлат экологияни ҳимоя қилса, нега дарахтларни кесишни айнан Кадастр талаб қилмоқда?