Нотариал ҳаракатларни онлайн тарзда амалга ошириш тартиби белгиланди
“Нотариал ҳаракатларни видеоконференцалоқа режими орқали амалга ошириш тартиби тўғрисида”ги низом Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.
Низом нотариуслар томонидан жисмоний ёки юридик шахснинг вакили нотариал идорага келмаганда масофадан видеоконференцалоқа режими орқали нотариал ҳаракатларни амалга ошириш тартибини белгилайди.
Низомга кўра, нотариал ҳаракатлар видеоконференцалоқа режимида “E-notarius.uz” ахборот портали ҳамда “Notarius” автоматлаштирилган ахборот тизими орқали тасдиқланади.
Мурожаат қилувчи нотариал ҳаракатни видеоконференцалоқа режимида амалга ошириш учун электрон тармоқдан фойдаланиш шартлари билан танишади ва розилигини тасдиқлайди.
Мурожаат қилувчи электрон тармоқда тасдиқлашни сўраётган нотариал ҳаракатнинг номини аниқ кўрсатади ва зарур маълумотларни тўлдиради.
Нотариус мурожаат келиб тушган вақтдан бошлаб 1 иш кунида уни ўрганиб чиқади ҳамда унда камчиликлар мавжуд ёки йўқлиги тўғрисида хабарнома юборади.
Нотариус билан шахсий мулоқот давомида нотариал ҳаракат тарафлари жойлашган жойда улардан бошқа шахсларнинг бўлмаслиги, улар жойлашган жой шовқиндан холи, ёруғ бўлиши ва видеотасвир тиниқ кўриниши шарт.
Нотариал ҳаракат лойиҳаси имзолаш учун тайёр бўлгандан сўнг нотариус томонидан тарафларга уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлдари, амалга оширилаётган нотариал ҳаракатнинг мазмуни ва оқибатлари тушунтирилади.
“Қамчиқ” довонида қор ёғмоқда. Йўллар хавфсизми?
Тошкент–Оҳангарон–Ангрен–Қўқон–Шахрихон–Андижон автомобиль йўлининг 80–102 километрлар оралиғида ёмғир, 102–160 километрлар оралиғида эса қор ёғмоқда. Айни пайтда ҳудудда туман кузатилмоқда, ҳаво ҳарорати −3 даража.
Йўлларда кўриш масофаси тахминан 500 метрни ташкил этади. Шамол тезлиги 2–9 м/с, ҳаво намлиги эса 70 фоиз атрофида.
“Қамчиқавтойўл ИЙФК” ДМ «Қамчиқ» довони орқали ҳаракатланаётган барча ҳайдовчилардан об-ҳаво шароитини инобатга олган ҳолда тезликни меъёрдан оширмасдан, оралиқ масофани сақлаб ҳаракатланишларини ва барча хавфсизлик чораларини кўришларини тавсия қилади”, дейилади хабарда.
Трамп ўзини Венесуэла президенти сифатида эълон қилди
АҚШ президенти Дональд Трамп “Truth Social” ижтимоий тармоғида ўзини Венесуэла президенти сифатида эълон қилди.
Оқ раҳбари томонидан оммага чиқарилган скриншотда “Википедия” услубидаги қисқача биография шаклида бўлиб, унга кўра, Трамп гўё 2026 йил январь ойида Венесуэла президенти вазифасини бажарувчи этиб тайинланган. Шу билан бирга, у АҚШ президенти лавозимини ҳам ўзида сақлаб қолган.
Трамп мазкур постида Венесуэладаги вазият устидан назоратни ўз қўлига олганини, бу эса АҚШ кучлари томонидан Венесуэла президенти Николас Мадуро қўлга олинганидан кейин амалга оширилганини даъво қилган.
Айни пайтда Венесуэла президенти вазифасини бажарувчи сифатида Делси Родригес фаолият юритмоқда.