300 минг гектар ўрмон ёниб кетди. Австралияда сўнгги 40 йилдаги энг йирик ўрмон ёнғинлари қайд этилди
Австралиянинг Виктория штатида кузатилаётган аномал иссиқлик оқибатида юзага келган ёнғинлар натижасида 300 минг гектардан ортиқ ўрмон майдони йўқ бўлиб кетди.
Guardian нашрининг ёзишича, ёнғинлар оқибатида бутун Виктория ҳудуди бўйлаб камида 119 та иншоот вайрон бўлган, 300 минг гектардан зиёд ўрмон майдонлари ёниб кетган.
Штат ҳали ҳам бир неча ҳафта давом этиши мумкин бўлган ёнғинлар билан курашмоқда.
Фавқулодда вазиятларни бошқариш маркази маълумотларига кўра, шанба куни кундузги пайтда бутун штат бўйлаб 67 та ўчирилмаган ёнғин қайд этилган бўлиб, уларнинг 10 таси назоратдан ташқари ҳолда тарқалишда давом этган.
Бу қонунийми? Ўзбекистонда хорижий тил ўқитувчилари мажбуран ишдан бўшатиляпти
Ўзбекистондаги айрим умумтаълим мактабларида В2 даражадаги сертификати бўлмагани учун хорижий тили ўқитувчиларига маош бермасдан, ишдан бўшатиш ҳолати учрамоқда.
Давлат меҳнат инспекцияси иш берувчиларга мурожаат қилиб, бундай ҳолат ноқонуний эканлигини маълум
қилди.
Иш берувчиларнинг сертификати бўлмаганлаги туфайли ўқитувчиларни ишдан бўшатилиши қуйидаги қонун талабларига зид ҳисобланади:
📌 Меҳнат кодексининг (МК) 4 моддасига кўра меҳнат ва машғулотлар соҳасида камситиш тақиқланади;
📌 МКнинг 151-моддасида ишдан четлаштириш ҳолатлари кўрсатилган бўлиб, унда В2 сертификати бўлмаган ходимни ишдан четлаштириш ҳолати йўқ.
Яъни, МК 151 ва 153-моддалари талаблари бузилган ҳисобланади.
Ушбу қонун бузилиш учун иш берувчи маъмурий ва моддий жавобгарликка тортилади. Бундан ташқари, суд орқали маънавий зарар ҳам ундирилади.
“Иш берувчиларнинг ўқитувчиларга нисбатан бундай ҳаракатлари меҳнат қонунчилигига зид бўлиб, ҳуқуқбузарлик ҳисобланади.
Давлат меҳнат инспекцияси ҳар бир аниқланган ҳолат бўйича белгиланган тартибда чоралар кўришини, жумладан жавобгарлик чораларини қўллашини маълум қилади.
Агар сиз ёки танишларингиз шундай ҳолатларга дуч келган бўлса, мурожаат қолдиринг — ҳар бир ҳолат қонун доирасида кўриб чиқилади ва ҳимоя таъминланади”, - дейилади хабарда.
⚡️Рус пропагандисти Россияни Марказий Осиё давлатларига қарши уруш бошлашга чақирди
Россиялик таниқли пропагандист Владимир Соловьёв Россияни Марказий Осиё давлатларига қарши ҳарбий ҳаракатлар бошлашга чақирди.
У Марказий Осиё мамлакатлари ҳақида фикр юритар экан, Россия фақат Украинада эмас, балки ўз таъсир доирасида деб ҳисоблаётган бошқа ҳудудларда ҳам “махсус ҳарбий операция” бошлаши мумкинлигини айтди.
Биз тушунтиришимиз керак. Ўйинлар тугади. Халқаро ҳуқуқ ҳам, халқаро тартиб ҳам биз учун аҳамиятсиз.
Агар миллий хавфсизлигимиз баҳонаси билан Украина ҳудудида махсус ҳарбий операцияни бошлаган бўлсак, нега худди шу мантиқ асосида таъсир доирамизнинг бошқа нуқталарида ҳам шундай операцияларни бошламаслигимиз керак? — деди Соловьёв.