Ўзбекистон Республикаси Биринчи хоними Зироатхон Мирзиёева 20 ноябрь — Бутунжаҳон болалар куни муносабати билан ўзининг Telegram каналида табрик йўллади.
Ўзбекистонда уй-жой қурилиши икки бараварга оширилади, ипотека бозори 56,7 млрд долларгача кенгаяди
Президент Шавкат Мирзиёев 20 ноябрь куни “Ўзбекистон Республикасида уй-жой ва ипотека бозорини барқарор ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонни имзолади. Ҳужжат 2040 йилгача уй-жой сиёсати, қурилиш ҳажми ва ипотека молиялаштириш тизимини тубдан янгилашни назарда тутади.
Фармонга кўра:
🔷Йиллик қуриладиган уйлар сони икки бараварга оширилиб, 2040 йилда 421 мингтага етказилади.
🔷Ипотека кредити портфели 10 баравардан зиёдлаштирилиб, 56,7 млрд долларгача кенгаяди.
🔷Уй-жой фондида замонавий уйлар улуши 2040 йилга қадар 50% га етказилади.
Урбанизация жараёнлари қўллаб-қувватланади, “Янги Ўзбекистон” массивлари барпо этилади ва банк ҳамда институционал инвесторлар маблағлари уй-жой бозорига кенг жалб этилади. Улишли қурилишда иштирок этувчи фуқароларнинг ҳуқуқлари қўшимча кафолатланади.
Янги фармонга мувофиқ Ўзбекистон Республикаси Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси ташкил этилди. Қўмита урбанизация, реновация, ипотека дастурлари ва янги массивларни ягона марказдан бошқаради.
Қурилишлар “уй-жойнинг ягона ҳаётий цикли” тамойили асосида амалга оширилади, ер участкалари мақсадини ўзгартиришга йўл қўйилмайди ва лойиҳалар аҳоли эҳтиёжига мос равишда режалаштирилади.
Ижтимоий йўналишларда эса аҳолига турар жой ажратиш, реновация ва қайта қуриш улушини ошириш ҳамда уй-жой етишмаслигини олдини олишга устуворлик берилган.