Турк қаҳваси: Европа Иттифоқида Туркиянинг илк “анъанавий маҳсулот номи” сифатида рўйхатга олинди
Турк қаҳваси Европа Иттифоқида Туркиянинг илк “анъанавий маҳсулот номи” сифатида рўйхатга олинди — бу нафақат қаҳванинг беш асрлик тарихини, балки унинг маданият, анъана ва дунё миқёсидаги нуфузини яна бир бор тасдиқлади. Хушбўй ҳиди, ўзига хос тайёрланиши ва юз йиллар давомида шаклланган маданий аҳамияти туфайли турк қаҳваси бугунги кунда ҳам миллионлаб инсонларни бир финжон атрофида бирлаштиришда давом этмоқда.
👉https://effect.uz/6662
Сурхондарёдаги ҳолат аслида қандай бўлган?
Ижтимоий тармоқларда Шеробод туманида ички ишлар ходимлари аёл ва эркакнинг фарзандларига тазйиқ ўтказгани ҳақида тарқалган хабарлар Сурхондарё вилояти ИИБ томонидан ўрганилди.
Текширувда маълум бўлишича, ушбу хабар ҳақиқатга тўғри келмайди. Воқеа болаларга нисбатан эмас, балки фуқаролар М.А. ва Х.Э.га жиноий гуруҳ томонидан тан жароҳати етказилгани билан боғлиқ.
5 июль куни Ж.Х. ва унинг жиноий шериклари М.А. ва Х.Э.ни калтаклаб, пичоқ ва ғишт ишлатган ҳолда жароҳат етказган. Суд-тиббиёт экспертизасига кўра, М.А. “ўртача оғир”, Х.Э. “енгил” тан жароҳати олган.
Ҳолат юзасидан Ж.Х., Д.Х., Б.Ж., И.Ж. ва Ж.Қ. қамоққа олинган, вояга етмаган A.T.га “шахсий кафиллик” қўлланган. Жиноят иши суд органларига юборилган.
Сурхондарё вилояти ИИБ фуқароларни тасдиқланмаган маълумотларга ишонмасликка ва асоссиз хабарларни тарқатмасликка чақирди.
Туризм соҳасида янги босқич: президент қароридаги асосий ўзгаришлар
Президент томонидан қабул қилинган “Туризм соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарор мамлакат туризм тармоғини тубдан янгилайдиган бир қатор муҳим ислоҳотларни назарда тутади. Қарордаги энг долзарб ўзгаришлар қуйидагича:
1. “Tax Free” тизими такомиллашади. 2026 йилдан хорижий сайёҳлар ҚҚС суммасини бевосита чегара божхона пунктларида нақд пул шаклида қайта олади.
2. Транспорт инфратузилмаси оптималлаштирилади. Туристлар кўп борадиган шаҳарлар ўртасида қатнов вақтини 3 баробарга қисқартириш кўзда тутилган.
3. Кадрлар тайёрлашда янги босқич. Самарқанд шаҳрида БМТ шафелигида Халқаро туризм академияси ташкил этилади.
4. Ижара хизмати соддалаштирилади. Уйлар ва далаҳовлиларни сайёҳларга ижарага бериш тартиби енгиллаштирилади.
5. Юқори мақсадлар: 2030 йил. Мўлжалга кўра, 2030 йилга бориб мамлакатда йилига 20 миллион сайёҳ қабул қилиниб, минглаб янги иш ўринлари яратилади.
Ушбу ислоҳотлар туризм орқали иқтисодий ўсишни тезлаштириш, хизматлар секторини кенгайтириш ва халқаро майдонда Ўзбекистоннинг рақобатбардошлигини оширишга хизмат қилади. Инфратузилмага йўналтириладиган инвестициялар нафақат сайёҳлар, балки маҳаллий аҳоли учун ҳам янги имконият ва қулайликлар яратади.
Шерзод Кудбиев лавозимидан озод қилинди
Ўзбекистон Республикаси президентининг фармони билан Шерзод Давлятович Кудбиев Ўзбекистон Республикаси Урбанизация ва уй-жой бозорини барқарор ривожлантириш миллий қўмитаси раиси лавозимига тайинланди. Шу муносабат билан у Ўзбекистон Республикаси Солиқ қўмитаси раиси лавозимидан озод этилди.
Фаррух Пўлатов Ўзбекистон Республикаси Солиқ қўмитаси раиси лавозимига тайинланди ва шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ҳузуридаги Кадастр агентлиги директори лавозимидан озод этилди.