Эслатма: EFFECT.UZ видео остига қолдирилаётган ҳар бир фикр учун жавобгар эмас. Интернет фойдаланувчиси ўз қолдирган изоҳи учун ўзи жавобгар бўлади. Илтимос, ҳурматли томошабинлар ҳақоратли сўзларни талқин…
Бухорода 35 минг долларга симоб сотган икки шахс қўлга олинди
Бухоро вилоятида симоб моддасининг ноқонуний айланишига чек қўйиш бўйича тезкор тадбир ўтказилди. Давлат хавфсизлик хизмати вилоят бошқармаси, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Миллий гвардия ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган чора-тадбир давомида икки нафар фуқаро қўлга олинди.
Маълумотларга кўра, Бухоро шаҳрида яшовчи 1998 йилда туғилган шахс ҳамда Бухоро туманида истиқомат қилувчи 1984 йилда туғилган фуқаро олдиндан тил бириктириб, умумий оғирлиги 343 грамм бўлган уч дона флакондаги симобни 35 минг АҚШ долларига сотиш пайтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳозирда уларга нисбатан Жиноят кодексининг 185-1-моддаси 2-қисми “б” ва “в” бандлари бўйича жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Расмий идоралар аҳолини симоб моддасини сотиш, сотиб олиш ва маиший шартларда сақлаш қонун билан тақиқлангани ҳамда унинг юқори даражада заҳарли экани борасида огоҳлантирмоқда.
Ўзбекистон ва Хитой: Глобал бошқарув бўйича эксперт мулоқоти кенгаймоқда
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги ҳузуридаги Ташқи сиёсий тадқиқотлар ва халқаро ташаббуслар маркази ҳамкорлигида Хитой Халқ Республикаси элчихонаси иштирокида “Глобал бошқарув ташаббуси: Марказий Осиё учун амалий истиқбол” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Мазкур мулоқот мамлакатлар ўртасидаги сиёсий ишончни ошириш, мавжуд лойиҳаларни самарали давом эттириш ва келгусида янгича ташаббусларни шакллантириш учун муҳим майдон вазифасини бажарди.
Қурилиш тизимида шаффофлик бўйича берилган ваъдалар қанчалик амалга ошмоқда?
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги 9 декабрь — Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни доирасида ОАВ вакиллари, блогерлар, жамоатчилик фаоллари ҳамда соҳа мутахассислари учун «Очиқ эшиклар куни» ўтказди.
Вазирлик томонидан соҳа бўйича 120 та функция ва жараёнлар таҳлил қилиниб, уларда мавжуд коррупциявий хавфларни камайтириш учун аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқилган.
Бош прокуратура бошқарма прокурори Мансур Рўзимов ҳам сўзга чиқиб, «Шаффоф қурилиш» тизими натижалари ҳақида гапирди. Унинг айтишича, жараёнлар рақамлаштирилгани сари инсон омили қисқариб, очиқлик ошмоқда. Коррупция агентлиги маълумотларига кўра, сўнгги йилларда вазирликда коррупцион ҳолатларга нисбатан муросасизлик кучайгани тизимнинг ошкоралигига ижобий таъсир кўрсатмоқда.