Ўрикзор бозорида сифатсиз печлар сотилмоқда
Техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасида назорат инспекциясининг Тошкент шаҳар бўлими билан ҳамкорликда пойтахтдаги савдо шаҳобчаларида сотилаётган “Гранд” электр иситиш печи бўйича назорат хариди ўтказилди.
Лаборатория таҳлиллари натижасида “Гранд” электр печи техник регламент, маркировка ва стандарт талабларига жавоб бермаслиги аниқланган.
Бундай маҳсулотлардан фойдаланиш ток уриши, кабелнинг қизиб кетиши ва ёнғин чиқишига сабаб бўлиши мумкин.
Ҳурматли истеъмолчилар! Агар савдо тармоқларида сифациз ёки сохта маҳсулотга дуч келсангиз, 1880 қисқа рақами орқали техник жиҳатдан тартибга солиш инспекциясига мурожаат қилишингиз мумкин.
⚡️Ўзбошимча қурилиш аҳолига хавф солмоқда: пойтахтда жиддий назорат ўрнатилмоқда
Тошкент шаҳрида қурилиш назорати кучайтирилди: икки туманда кўп қаватли уйларнинг техник ҳолати ўрганилиб, қонунбузарликлар аниқланди.
Тошкент шаҳар Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси ходимлари журналистлар билан ҳамкорликда Шайхонтоҳур ва Мирзо Улуғбек туманларида рейд ўтказди. Мақсад — кўп қаватли уйларнинг техник ҳолатини ўрганиш, хавфсизлик талабларига риоя этилаётганини текшириш.
Рейд давомида бир қатор қўпол қонунбузарликлар аниқланди.
Хусусан, айрим мулкдорлар:
• таянч ва тўсиқ деворларни ўзбошимчалик билан бузиб, бино конструкциясига шикаст етказгани;
• умумий фойдаланишдаги ҳудудларни ўзлаштириб олгани маълум бўлди.
Мутахассислар бундай ҳаракатлар нафақат қонунга зид эканини, балки бутун бино аҳолисининг ҳаёти учун хавф туғдиришини таъкидлади. Аниқланган ҳолатлар юзасидан белгиланган тартибда чоралар кўрилган.