«Инсон Фахри» мукофоти ана шундай инсонларга чин дилдан, умумхалқ номидан «раҳмат» дейиш учун яратилган.
Ховос туманида ИИБ ходимлари пора олаётганда қўлга тушди
Сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар доирасида коррупцияга қарши курашиш тизими мустаҳкамланиб, ушбу йўналишда парламент, жамоатчилик ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг роли кучайтирилган. Деҳқатга молик чора-тадбирларга қарамай, айрим мансабдорлар томонидан коррупцион қилмишлар содир этилиши ҳолатлари ҳануз учраб турибди.
Жорий йил октябрь ойида Сирдарё вилояти Ховос туманидаги боғдорчиликка ихтисослашган МЧЖ даласидан полиэтилен целлофан ўғирлангани ҳақида туман ИИБга мурожаат келиб тушган. Мазкур ҳолат юзасидан ИИВ Тезкор-қидирув хизматида хизмат қиладиган подполковник ва майор унвонидаги икки нафар катта тезкор ходим тўрт нафар фуқарони “гумон” сифатида мажбурий равишда ИИБга олиб борган.
Маълумотларга кўра, тезкор ходимлар уларни қамоққа қамаш билан қўрқитиб, жиноят ишини “босди-босди” қилиш эвазига 55 миллион сўм талаб қилиб, кейинчалик 24 миллион сўм олган. Шунингдек, жиноят ишини қўзғатмаслик ва ҳужжатларни маъмурий иш сифатида расмийлаштириб судга юбориш учун қўшимча 11 миллион сўм талаб қилишган.
Давлат хавфсизлик хизмати Сирдарё вилояти бўйича бошқармаси, вилоят прокуратураси ва ИИВ Шахсий хавфсизлик бош бошқармаси томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида мазкур ходимлар талаб қилинган 11 миллион сўмни олган пайтда ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Ҳозирда уларга нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси (пора олиш) 2-қисми “в” ва “г” бандлари бўйича жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланган.
Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Коррупцияга қарши курашиш барча учун узлуксиз ва биргаликда амалга оширилиши лозим бўлган вазифадир. Шундагина келажак авлод учун порлоқ ва ҳалол муҳит яратиш мумкин бўлади.