Эътиборлиси, Туризм йили давомида эришилган натижалар жорий йилдаги мақсадли кўрсаткич — 180 минг нафардан 40% га кўп ва ўтган йилги кўрсаткичларга нисбатан 3,7 баробар ўсишни таъминлади. Бу эса давлатимиз раҳбари томонидан соҳа олдига қўйилган йирик мақсад — Хитойдан 1 миллион сайёҳ жалб қилиш борасидаги қадамлар жадаллашганидан далолат беради.
Авто бозорда ўсиш: бирламчи ва иккиламчи сегментларда ижобий динамика
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказининг маълумотларига кўра, октябрь ойида авто бозорда фаоллик сезиларли ошди:
✔️Бирламчи бозорда енгил авто сотувлари 19%га ўсиб, қўшимча 6 минг машина сотилди.
✔️ Маҳаллий ишлаб чиқарилган янги авто сотувлари 33,4 минг донани ташкил этди — бу ўтган ойга нисбатан 22% кўп.
✔️Иккиламчи бозорда ҳам ўсиш: сотувлар 9%га ошиб, 57,4 минг данадан ошди.
✔️ Электромобиллар эса рекорд янгилади: ойлик ҳисобда 15,2% ўсиш ва 3 мингдан зиёд сотув. Бу ўтган йилга нисбатан 2,3 баробар кўп!
Куз-қиш мавсумида 10 миллион тонна кўмир ишлаб чиқариш режалаштирилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев кўмир қазиб чиқаришда эришилган натижалар ва келгуси вазифаларга бағишланган тақдимот билан танишди.
Куз-қиш мавсумида аҳоли хонодонлари, ижтимоий соҳа муассасалари ва иқтисодиёт тармоқларини барқарор энергия ресурслари билан таъминлаш мақсадида кўмир саноатида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Янги лойиҳалар ишга туширилмоқда, ишлаб чиқариш қувватлари ва ҳажмлари оширилмоқда.
2024/2025-йиллар куз-қиш мавсумида қарийб 8,7 миллион тонна кўмир қазиб олиниб, иссиқлик электр станциялари, бюджет ташкилотлари ва аҳолига етказиб берилди.
2025/2026-йиллар мавсумида эса 10 миллион тонна кўмир ишлаб чиқариш мақсад қилиб қўйилгани маълум қилинди. Бу борада “Ўзбеккўмир” АЖ корхоналарининг моддий-техника базаси мустаҳкамланди, соҳада янги ишлаб чиқарувчиларнинг фаолият юритиши учун қулай шарт-шароитлар яратилди.
Президент мавсум давомида аҳолини кўмир билан кафолатли таъминлаш юзасидан топшириқлар берди. Корхоналарни модернизация қилиш, янги қувватларни ишга тушириш, бозор тамойилларини жорий этиш ва рақобатни кучайтириш орқали маҳсулот таннархини камайтириш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, тақдимотда уран йўналишидаги янги инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш, геология-қидирув ишларини кенгайтириш ва замонавий технологияларни жорий этиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
👍28🔥17🤔1😢1
Сўнгги кунларда ижтимоий тармоқларда Қўшработ тумани Мактабгача ва мактаб таълими бўлими бошлиғи томонидан мактаб раҳбарларини мажбурий обунага жалб қилиш ҳодисаси муҳокама марказида турибди.
Вилоят Мактабгача ва мактаб таълими бошқармаси эълон қилган расмий муносабатда мактаб директорларидан тушунтириш хатлари олингани ва улар мажбурий тарзда обунага жалб этилмагани қайд этилган. Бироқ бу баёнот жамоатчиликнинг бир қатор муҳим саволларига жавоб бермай қолаётир.
1. Тушунтириш хатларини ким ёзган?
Тушунтириш хатларини раҳбарлар ёзгани маълум. Аммо улар бевосита юқори тизимга қарашли бўлгани учун реал вазиятни эркин баён этишлари қийин бўлиши мумкин. Нега ўрганиш жараёни аноним, шахси ошкор этилмайдиган тарзда ташкил этилмади?
2. Ўқитувчиларнинг фикри эшитилдими?
Расмий баёнотда 80 нафар мактаб директори билан суҳбат ўтказилгани айтилган. Бироқ асосий юк — айнан ўқитувчилар елкасида. Улардан фикр олингани ҳақида бирор маълумот мавжуд эмас.
3. Мажбурий обуна муаммоси илк марта кўтарилаётгани йўқ
Ижтимоий тармоқларда нафақат Қўшработ, балки бошқа ҳудудлар бўйича ҳам шундай шикоятлар бир неча бор билдирилган. Бу муаммо тизимли характерга эга эканини кўрсатади.
4. Рақамлар яхши, аммо амалий натижа муҳим
Ишонч телефонларининг эълон қилингани ижобий ҳол. Лекин фуқаролар мурожаатларининг қандай кўриб чиқилиши, қандай чоралар кўрилиши, жавоблар қанчалик очиқ бўлиши ва мурожаатчининг шахси сир сақланиши борасида аниқ механизм кўрсатилмаган.
Расмий муносабатда келтирилган маълумотлар мавжуд вазиятни тўлиқ очиб бермайди. Шу боисдан: