Қозоғистон президенти Тошкентда бўлиб ўтган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг VII Маслаҳат учрашуви ташкил этилишини ҳам юқори баҳолаган. Унинг таъкидлашича, минтақа ҳамкорлигининг турли йўналишлари бўйича амалга оширилган мазмунли муҳокамалар ва қабул қилинган муҳим қарорлар форум аҳамиятини оширган. Шу билан бирга, Озарбайжоннинг тўла ҳуқуқли иштирокчи сифатида қўшилиши тадбирга стратегик мақом берган.
Бино ва иншоотларнинг зилзилабардошлигини ошириш бўйича янги қарор қабул қилинди
“Бино ва иншоотларнинг зилзилабардошлигини оширишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (727-сон, 17.11.2025 й.) қабул қилинди.
2025 йил 1 декабрдан минтақавий акселерограммалар базалари асосида сейсмик кучни ҳисобга олган лойиҳалаштириш тартиби жорий этилади.
2027 йил 1 октябргача MSK-64 шкаласида 8 ва ундан юқори сейсмик фаол зонадаги устувор объектлар учун махсус сейсмик муҳофаза ускуналари билан лойиҳалаштиришга эътибор берилади.
2026 йил 1 февралдан зилзилабардошлик бўйича илмий xулосага тўловлар 50%га қисқартирилади ва бир хил серияли объектларга фақат бир марта тўлов ундирилади.
Илмий хулосалар "Шаффоф қурилиш" миллий ахборот тизимига интеграция қилинади.
2 млрд сўмлик давлат харидида қонунбузилиш ҳолатлари аниқланди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Сирдарё вилоятида маҳаллаларни ривожлантириш мастер-режасини ишлаб чиқишга оид 2 млрд сўмлик давлат харидида қонун талаблари бузилгани аниқланди.
Баҳо бериш жараёнида рақобат ва холислик принциплари таъминланмагани сабабли харид комиссиясининг ғолибни аниқлаш баённомаси бекор қилинди.
Тўпланган ҳужжатлар қонуний чора кўриш учун ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди.
Бино ва иншоотларнинг зилзилабардошлиги оширилади
“Бино ва иншоотларнинг зилзилабардошлигини оширишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ҳукумат қарори қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2025 йил 1 декабрдан зилзилалар кучини кўрсатиб берувчи минтақавий акселерограммалар базаларидан келиб чиқиб лойиҳалаштириш амалиёти йўлга қўйилади.
2027 йил 1 октябрга қадар MSK-64 шкаласи бўйича 8 ва ундан юқори балли сейсмик фаол зоналарда махсус сейсмик ҳимоялаш ускуналари ёрдамида лойиҳалаштиришга устуворлик бериладиган объектлар турлари тасдиқланади.
🔹 Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 15 октябрдаги 603-сон қарори асосида бериладиган зилзилабардошлик бўйича илмий хулоса учун ундириладиган тўлов миқдори 50 фоизга қисқартирилади;
🔹 бир хил серияли объектларга илмий хулосалар фақат 1 маротаба тўлов асосида берилади, қолган шу турдаги объектларнинг лойиҳаларига илмий хулоса бериш учун тўлов ундирилмайди.
Зилзилабардошлик бўйича илмий хулосалар бериш "Шаффоф қурилиш" миллий ахборот тизимига интеграция қилинади.
Хитойлик сайёҳлар сони 200 мингдан ошди
Сўнгги йилларда дунёда энг йирик туризм бозорларидан бири бўлган Хитойдан сайёҳларни жалб қилиш бўйича ишлар кўлами сезиларли кенгайди. Жумладан, 2025-йил “Хитойда Ўзбекистон туризм йили” деб эълон қилинди. Йил давомида Хитойнинг йирик шаҳарлари ва провинцияларида туризм роудшоулари ўтказилди, Сиан, Гуанчжоу, Гонконг шаҳарларидаги салмоқли туризм кўргазмаларида мамлакат миллий стенди билан иштирок этилди.
Албатта, икки мамлакат туризм тадбиркорлари ўртасида бевосита алоқаларнинг кенгайиши учун зарур имкониятлар яратилаётгани бу йўналишдаги саъй-ҳаракатларнинг давомийлигини таъминламоқда. Масалан, шу кунгача ўтказилган тадбирларда 500 дан ортиқ Хитой туркомпаниялари билан B2B музокаралар ташкил этилиб, 40 дан зиёд ҳамкорлик битимлари имзоланди.
Қолаверса, 2025 йил 1 июнидан Ўзбекистон ва Хитой ўртасида визасиз режим жорий этилгани соҳа вакиллари учун жуда катта имкониятларни очиб бермоқда.
Натижада 2025 йил январ–октябр ойлари давомида юртимизга Хитойдан 217 минг нафар турист ташриф буюрди. Йил якунига қадар эса мазкур кўрсаткич 250 мингга етиши кутилмоқда.
Эътиборлиси, Туризм йили давомида эришилган натижалар жорий йилдаги мақсадли кўрсаткич — 180 минг нафардан 40% га кўп ва ўтган йилги кўрсаткичларга нисбатан 3,7 баробар ўсишни таъминлади. Бу эса давлатимиз раҳбари томонидан соҳа олдига қўйилган йирик мақсад — Хитойдан 1 миллион сайёҳ жалб қилиш борасидаги қадамлар жадаллашганидан далолат беради.