Лицензиялаш ва рухсат бериш тартиб-таомиллари соддалаштирилади
Президент фармонига мувофиқ, “Бизнесни 15 дақиқада бошлаш” тамойили доирасида:
🔸 тадбиркор ҳар бир хизматдан ўз танлови асосида ихтиёрий равишда фойдаланади;
🔸 танланган хизматлар бўйича ягона QR код орқали тўловни амалга ошириш имконияти яратилади.
2026 йил 1 январдан:
▪️ ЯТТларга фирма номига эга бўлишга рухсат берилади;
▪️ тадбиркорларнинг бирламчи маълумотлари ўзгарганда ушбу маълумотлар бўйича ўзгартиришлар ЯТТ гувоҳномасига, лицензия, рухсатнома ва хабарномаларга автоматик тарзда бепул киритилади.
2026 йил 1 мартдан:
🔹 лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари соҳасидаги ҳуқуқбузарликларни содир этганлик учун юридик шахсларга жарима қўлланилганда, уларнинг мансабдор шахсларини маъмурий жавобгарликка тортиш тартиби бекор қилинади;
🔹 “Лицензия” ахборот тизимида лицензия ва рухсат бериш хусусиятига эга ҳужжатларни олишда қуйидагиларни назарда тутувчи ихтиёрий дастлабки баҳолаш хизмати йўлга қўйилади.
Давлат фуқаролик хизмати татбиқ қилинадиган давлат органлари ва ташкилотлари рўйхатига ўзгартиришлар киритилди
"Давлат фуқаролик хизмати татбиқ қилинадиган давлат органлари ва ташкилотлари рўйхати ҳамда лавозимларининг давлат реестрига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида"ги буйруқ Адлия вазирлиги томонидан давлат рўйхатидан ўтказилди (рўйхат рақами: 3705, 14.11.2025 й.).
Унга кўра, давлат фуқаролик хизмати татбиқ қилинадиган давлат органлари ва ташкилотлари рўйхатига қуйидагилар киритилмоқда:
🔹 Телекоммуникацияларни тартибга солиш агентлиги;
🔹 Енгил саноатни ривожлантириш агентлиги;
🔹 Касбий таълим агентлиги.
Шу билан бирга, Республика, ҳудудий ва туман (шаҳар) даражасидаги давлат органлари давлат фуқаролик хизмати лавозимларининг давлат реестри қуйидаги лавозимлар билан тўлдирилмоқда:
🔸 вазирлик ва идораларда 16 та турли лавозимлар (ахборот хизмати раҳбари (матбуот котиби), бош инспектор, бош маслаҳатчи, бош юрисконсульт ва бошқалар);
🔸 ҳудудий бўлинмаларда 14 та турли лавозимлар (матбуот котиби, девонхона мудири, етакчи маслаҳатчи, катта маслаҳатчи ва бошқалар).
Озиқ-овқат маҳсулотларига санитария-эпидемиологик хулоса бериш тартиби белгиланди
Ҳукумат қарори (720-сон, 13.11.2025 й.) билан “Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига санитария-эпидемиологик хулоса бериш бўйича давлат хизматини кўрсатиш”нинг маъмурий регламенти тасдиқланди.
Регламентга кўра, санитария-эпидемиологик хулоса 3 йил муддатга берилади.
Ушбу хулоса четдан олиб келинаётган маҳсулотга маҳсулотнинг яроқлилик даврига, яроқлилик муддатига эга бўлмаган маҳсулотга эса – муддати кўрсатилмасдан берилади.
Санитария-эпидемиологик хулоса қуйидаги ҳолатларда олиниши лозим:
▪️ янги маҳсулотлар ишлаб чиқариш йўлга қўйилганда;
▪️ ишлаб чиқарилаётган маҳсулот таркиби ўзгарганда;
▪️ маҳсулотларни ишлаб чиқариш технологик жараёнининг конструкциялари, жамланмалари ўзгарганда;
▪️ тажриба учун ишлаб чиқарилган маҳсулотларга;
▪️ республика ҳудудига олиб кириладиган озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалик маҳсулотларига;
▪️ маҳсулот ишлаб чиқариш учун берилган санитария-эпидемиологик хулосанинг амал қилиш муддати тугаганда.
Ариза берувчи давлат хизматидан Давлат хизматлари марказига келиб ёки электрон тарзда ЯИДХП (my.gov.uz) орқали фойдаланиши мумкин.
Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги қўмитаси хулосани QR-код орқали тасдиқлайди ҳамда 1 иш кунида ариза берувчининг шахсий кабинетига юборади.
“Poytaxt Parking” атрофида тортишув кучайди: компания аукционда бутун шаҳарни сотиб олдими?
Пойтахтдаги пулли тўхташ жойлари тизими юзасидан баҳс-мунозаралар ортиб бормоқда. Жамоатчиликнинг таъкидлашича, “Poytaxt Parking” лойиҳаси аукцион орқали амалга оширилганига қарамай, унинг фаолияти қонунийлигига доир саволлар кўпайган.
Айтишларича, шаҳар кўчаларидаги айрим текин автотураргоҳлар сунъий равишда ёпилаётгани, йўл белгилари эса компания манфаатларига мослаб ўрнатилаётгани ҳақида фикрлар билдирилмоқда. Мазкур ҳолат аҳоли ўртасида норозиликка сабаб бўлиб, лойиҳанинг шаффофлиги борасида саволлар туғдирмоқда.