Каттақўрғонда ноқонуний олтин савдоси фош этилди
Қашқадарё вилояти ДХХ бошқармаси ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида Навоий ва Самарқанд вилоятларида яшовчи 1982, 1984 ва 1996 йилда туғилган уч нафар фуқаро қонунга хилоф равишда олтин савдоси билан шуғулланган ҳолда ушланди.
Улар оғирлиги 475 грамм бўлган, 994 асиллик даражасидаги икки бўлак олтин қуймани 737 миллион сўмга сотишга келишиб, аванс сифатида 500 миллион сўм олган пайтларида ашёвий далиллар билан қўлга олинган.
Давлат асиллик даражаси назорати инспекцияси хулосасига кўра, қуйманинг соф оғирлиги 472 грамм бўлиб, қиймати 740,4 миллион сўмни ташкил этган.
Ҳодиса юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 177-моддаси 4-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Ушланган шахсларнинг иккитаси аввал судланган бўлиб, улардан бири ҳозирда ахлоқ тузатиш ишлари жазосини ўтаётгани аниқланган.
ЙПХ ходими томонидан транспорт воситалари қуйидаги асосларга кўра тўхтатилиши мумкин:
🔹 ҳайдовчи томонидан йўл ҳаракати қоидаларининг (кейинги ўринларда қоидалар деб аталади) бузилиши визуал кузатувда аниқланганда ёки махсус мослама ёрдамида қайд қилинганда;
🔹 транспорт воситаси, ҳайдовчи ёки йўловчи қидирувда эканлиги, йўл транспорт ҳодисаси ёки бошқа ҳуқуқбузарликка алоқадор эканлиги тўғрисида маълумотлар мавжуд бўлганда;
🔹 йўл-транспорт ҳодисаси, ҳуқуқбузарлик содир этилганини кўрган ҳайдовчи ёки йўловчидан ҳодиса тафсилотига ойдинлик киритиш зарурати юзага келганда;
🔹 ваколатли давлат органлари ёки мансабдор шахсларнинг ҳаракатни чеклаш ёки тақиқлаш бўйича кўрсатмаларини бажариш жараёнида;
🔹 транспорт воситасидан қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда фойдаланиш зарурати юзага келганда (чет давлатларнинг дипломатик, консуллик ваколатхоналарига ва бошқа ваколатхоналарига, халқаро ташкилотларга тегишли бўлган транспорт воситалари ҳамда махсус мўлжалланган транспорт воситалари бундан мустасно);
🔹 махсус тадбирларни ўтказиш жараёнида;
🔹 транспорт воситасидан фойдаланиш ва бошқариш ҳуқуқини берувчи, шунингдек, транспорт воситаси ва олиб кетилаётган юкларга оид ҳужжатлар мавжудлигини текшириш учун (махсус ва ҳарбий юклар, божхона расмийлаштирувидан ўтказилиб, божхона хизмат томонидан пломбаланган юклар бундан мустасно).
❌ ЙПХ ходими томонидан бошқа асосларга кўра транспорт воситаларининг тўхтатилиши тақиқланади.