Ҳозирча иш бўйича аниқ хулоса бериш учун эрта, жараён давом этмоқда.
Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон темирйўли режадан анча тез — 4 йилда якунланиши мумкин
Хитойни Ўзбекистон билан боғлайдиган Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон темирйўли лойиҳаси режада белгиланган муддатдан тезроқ амалга оширилмоқда. Олти йил деб белгиланган муддат ўрнига қурилиш тўрт йилда якунланиши мумкинлиги хабар қилинди. Бу ҳақда “Каспий Пост” нашри Қирғизистон ОАВига таяниб маълум қилди.
“Ўзбекистон темирйўллари” АЖ биринчи ўринбосари Ҳикматулла Раҳметовга кўра, қурилиш жадвали режадан илгарилаб кетган ва ишлар кутилганидан юқори суръатларда давом этмоқда.
Лойиҳа амалга оширилиши натижасида Хитой, Европа ва Марказий Осиё ўртасидаги масофа 1 000 километрдан ортиққа қисқаради. Бу эса минтақалар ўртасидаги савдо айланмаси, логистика ва транзит имкониятларини сезиларли даражада оширишга хизмат қилади.
Ўзбекистон транспорт вазири Илҳом Маҳкамов таъкидлашича, ушбу темирйўл келгусида Транс-Афғонистон йўлаги билан боғланиб, Марказий Осиёни тўғридан-тўғри Ҳинд океани портлари билан боғлайди. Бу минтақа учун янги стратегик имкониятлар яратиб, Транскаспий йўлагининг муҳим бўғинига айланади.
Қурилиш 2024 йил 27 декабрь куни Жалолободда бошланган. Темир йўлнинг умумий узунлиги 532,5 км бўлиб, шундан 312 км Қирғизистон ҳудудидан ўтади. Маршрут Қашғар — Торугарт — Макмал — Жалолобод — Андижон йўналишини қамраб олади. Лойиҳанинг умумий қиймати 4,7 миллиард долларга тенг.
Хитой–Қирғизистон–Ўзбекистон темир йўли келгусида Марказий ва Жанубий Осиёни боғловчи энг муҳим стратегик транспорт йўлакларидан бирига айланиши кутилмоқда.