Кўксаройда Ўзбекистон-Қозоғистон саммити доирасидаги тадбирлар бошланди
15 ноябрь куни Кўксарой қароргоҳида Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев ўртасида тор доирадаги музокаралар бўлиб ўтди.
Учрашув давомида бу давлат ташрифи Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари тарихида янги босқични бошлаб бериши таъкидланди.
Ташрифга тайёргарлик доирасида Тошкентда Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва бизнес форуми, Қозоғистон тиббиёти кунлари, қўзоқ фильмлари намойиши, Остона кунлари ва бир қатор маданий тадбирлар муваффақиятли ўтказилгани қайд этилди.
Йилнинг ўтган даврида товар айирбошлаш 4 миллиард долларга етди. Ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва импорт ўрнини босиш орқали бу кўрсаткични 10 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган. Юк ташиш ҳажми ортиб бормоқда, шаҳарлар ўртасида ҳафтасига 40 дан ортиқ авиатранспорт қатновлари амалга оширилмоқда.
Сўнгги йилларда 6,5 мингта қўшма корхона ташкил этилди ва устувор тармоқларда йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда. Саноат кооперациясини ривожлантириш учун 8 миллиард доллардан ортиқ қийматдаги лойиҳалар портфели тайёрланган ва уларни амалга ошириш учун қўшма инвестиция платформасини ишга тушириш таклифи билдирилди.
Музокаралар давомида энергетика, транспорт, кимё саноати, қишлоқ хўжалиги ва сув хўжалиги, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, ахборот технологиялари ва бошқа муҳим соҳаларда ўзаро манфаатли шерикликни кенгайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳудудлараро алоқаларни янада ривожлантириш аҳамияти қайд этилди. Икки мамлакат ҳудудлари раҳбарларининг биринчи Кенгаши 2026 йилда Қозоғистонда ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.
Давлат раҳбарлари минтақавий ва халқаро масалалар бўйича ҳам фикр алмашди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон етакчилари стратегик ҳамкорлик ва минтақавий ривожланиш масалаларини муҳокама қилди
Бугун Қўксарой қароргоҳида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон Президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев ўртасида тор доирадаги музокаралар бўлиб ўтди.
Музокараларнинг асосий йўналишлари:
✅ Давлат ташрифи икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчиликни янги босқичга олиб чиқиши таъкидланди.
✅ Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, бизнес форуми, Қозоғистон тиббиёти кунлари, қозоқ фильмлари намойиши, Остона кунлари ва бир қатор маданий тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
✅ Ўзаро савдо ҳажми 4 миллиард долларга етди; савдони импорт ўрнини босиш орқали 10 миллиард долларга етказиш режаси белгиланди.
✅ Икки мамлакат шаҳарлари ўртасида ҳафтасига 40 дан ортиқ авиақатнов амалга оширилмоқда, юк ташиш ҳажми ҳам ўсиб бормоқда.
✅ Қўшма корхоналар сони 6,5 мингтага етди.
✅ 8 миллиард долларлик лойиҳалар портфели шакллантирилди ва индустриал кооперация лойиҳалари учун қўшма инвестиция платформасини ишга тушириш таклиф қилинди.
✅ Энергетика, транспорт, кимё, сув хўжалиги, қишлоқ хўжалиги, экологик муҳофаза, IT ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни кенгайтириш масаласи муҳокама қилинди.
✅ 2026 йилда Қозоғистонда икки мамлакат ҳудудлари раҳбарларининг биринчи Кенгаши ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
✅ Давлат раҳбарлари умумий хавфсизлик ва минтақавий барқарорлик бўйича ҳам фикр алмашди.
Қўқонда «Фарғона минтақавий пахта терминали» МЧЖнинг рухсатномасиз қурилиш олиб бораётгани аниқланди
Қўқон шаҳри «Қудуқлик» МФЙ, Ғозиёғлик кўчасида жойлашган ҳудудда «Фарғона минтақавий пахта терминали» МЧЖ (Қўқон тола базаси МЧЖ) томонидан ноқонуний қурилиш ишлари амалга оширилаётгани аниқланди.
Фарғона вилояти Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги бош бошқармаси Қўқон шаҳар бўлими масъуллари томонидан Effect.uzʼга берилган маълумотга кўра, объектда қурилиш ишларини амалга ошириш учун тегишли рухсатнома олинмаган. Шунингдек, ҳужжатлар расмийлаштирилмаганига қарамай, қурилиш ишлари ҳали ҳам давом этмоқда.
Мазкур ҳолат юзасидан тегишли идоралардан расмий муносабат кутиб қоламиз.
Тошкент вилоятида "Ягона буюртмачи хизмати" ДМ бош юрисконсультига нисбатан жиноят иши қўзғатилди
2024 йилнинг декабрь ойида Тошкент вилоятининг Бекобод туманида фойдаланишга топширилган янги мактабгача таълим ташкилоти биноси бўйича прокуратура томонидан қурилишга оид текширув ишлари олиб борилганда, 176 млн сўмлик камомад аниқланади ва қурилишни амалга оширган МЧЖ мансабдор шахсларига нисбатан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳужжатли тафтиш текшируви тайинланади.
Бундан бохабар бўлган, Тошкент вилояти ҳокимлиги "Ягона буюртмачи хизмати" давлат муассасаси бош юрисконсулти ўзининг мансабдор танишлари орқали тафтиш текшируви натижаларини ижобий ҳал қилиб бериш эвазига МЧЖ раҳбаридан 8400 АҚШ доллари талаб қилади.
Давлат хавфсизлик хизматининг Тошкент вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда бош юристконсульт келишилган пул маблағини олган вақтида ушланди.
Унга нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми "в" банди ва 28,211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, "қамоқ" эҳтиёт чораси қўлланди.
Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Андижонда уч аёл 200 млн сўмлик тақинчоқларни яширинча олиб кирмоқчи бўлган пайтда ушланди
Андижон аэропортида Истанбулдан келган уч аёл божхона ходимларининг эътиборини тортди. Кўрик вақтида улар ички аъзоларига 225,3 грамм заргарлик буюмларини яшириб, мамлакатга ноқонуний равишда олиб киришга уринаётгани маълум бўлди.
Тақинчоқларнинг умумий қиймати 200 миллион сўмга баҳоланди.
Ҳодиса бўйича процессуал ҳужжатлар расмийлаштирилди, юклар эса вақтинча сақловга олинди.
🤔6👍1
240 минг долларлик уй можароси: Жамила Олимбоева “Real Sanjik” ва қочоқ куёв судда нималар деди?
14 ноябрь куни Жиноят ишлари бўйича Мирзо Улуғбек тумани судида “Real Sanjik” ва Жамила Алимова иши бўйича навбатдаги суд мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлис очиқ тарзда ўтказилди ва унда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Ҳозирча иш бўйича аниқ хулоса бериш учун эрта, жараён давом этмоқда.