Шунингдек, Мулложоновнинг 2025 йил 11 июндан 22 июлгача қайд этилган барча спорт натижалари бекор қилинди.
Энди Ягона портал маълумотлари расмий ҳужжат ўрнини босади
1 ноябрдан бошлаб фуқароларнинг шахсий маълумотларини олиш ва уларни турли ташкилотларга тақдим этиш жараёни my.gov.uz Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали амалга оширилмоқда. Янги тартибга мувофиқ, портал орқали олинган маълумотлар энди қоғоз шаклдаги ҳужжатлар билан тенг юридик кучга эга.
Бу ўзгариш давлат идоралари ва ташкилотлари томонидан фуқаролардан қоғоз нусхадаги маълумотномаларни талаб қилиш амалиётини сезиларли даражада камайтириши кутилмоқда. Фуқаролар бўлса ўз маълумотларини онлайн тарзда кўриш, уларни зарур идораларга юбориш ва ягона рақамли манбадан бошқариш имкониятига эга бўлди.
Янги механизм вақт ва маблағ тежашга, навбатларни қисқартиришга, ортиқча бюрократик босқичларни йўқотишга ҳамда давлат хизматларининг рақамлаштирилишини тезлаштиришга хизмат қилади.
Мутасадди идоралар фуқароларга my.gov.uz портали имкониятларидан фаол фойдаланиш, шунингдек, расмий ижтимоий тармоқ саҳифалари орқали янгиликлардан мунтазам хабардор бўлиб боришни тавсия қилмоқда.
Сирдарё, Андижон ва Самарқанд вилоятларида коррупция ҳолатларига чек қўйилди
1️⃣Жорий йил 7 ноябрь куни Сирдарё вилояти Солиқ бошқармаси бош инспектори Сирдарё туманида фаолият юритувчи МЧЖда ўтказилаётган текширув жараёнида солиқдан 400 млн. сўм миқдорида қарздорлик борлигини аниқлайди.
Тақдим этилган хужжатлар асосда, бундай ҳолатлар учун аслида қонунчиликда маъмурий жавобгарлик белгиланган бўлса-да, ўзининг беминнат ёрдамини таклиф этган Солиқ бошқармаси шуъба бошлиғи, бош инспектор билан келишган ҳолда ушбу қарздорликни 90 млн сўмгача камайтириб беришни ваъда қилади.
У “холис” хизмати эвазига 1.500 доллар миқдоридаги пулни олган вақтида ДХХ ва прокуратура ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланди.
Шунингдек, тезкор тадбир давом эттирилиб, солиқ қарздорлигини айтилган суммага камайтириш бўйича расмийлаштирилган тегишли далолатномани жамият рахбарига берган вақтида бош инспектор ҳам процессуал тартибда ушланди.
Ҳозирда мазкур солиқ ходимларига нисбатан ЖКнинг 210-моддаси 2-қисми “в” ва “г” бандлари билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланди.
2️⃣Навбатдаги ҳолатда, Андижон вилояти Солиқ бошқармасининг бўлим инспектори вилоятнинг Улуғнор туманида қуёш панеллари ўрнатиш билан шуғулланувчи МЧЖнинг юридик манзилини ўрганиш бўйича текширув олиб боради. Натижада, у МЧЖ тегишли манзилда фаолият юритмаётгани, ҳисоботда кўрсатилган қолдиқдаги товар-моддий бойликлар бўйича бир қатор номутаносибликлар борлигини аниқлайди. У ҳолатга оид далолатнома расмийлаштириб, жамиятнинг банк ҳисоб рақами орқали амалга ошириладиган операцияларни тўхтатиб қўяди.
Аммо, ушбу солиқ инспектори ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб, аниқланган камчиликлар бўйича маъмурий ҳуқуқбузарлик баённомасини расмийлаштирмаслик ҳамда банк ҳисоб рақамига қўйилган тақиқни олиб ташлашини айтиб, МЧЖ ҳисобчисидан 500 АҚШ доллари талаб қилади.
Давлат хавфсизлик хизмати, Солиқ қўмитаси Шахсий хавфсизлик бошқармаси ҳамда Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда солиқ идораси ходими
6 млн сўм эквивалентидаги пул маблағини ўзининг қариндошларига тегишли 2 та банк пластик картасига ўтказдириб олган вақтида ушланди.
Ҳозирда унга нисбатан Жиноят Кодексининг 210-моддаси 2-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди.
3️⃣Бошқа бир ҳолатда эса, Мажбурий ижро бюроси Самарқанд шаҳар бўлими давлат ижрочиси моддий манфаатдорлик эвазига фуқаролик ишлари бўйича Самарқанд шаҳар судининг жавобгар шахсга нисбатан банк томонидан белгиланган 117 млн 804 минг сўм қарздорликни банк фойдасига ундириш ҳақидаги фуқаролик иши бўйича чиқарилган ижро варақани суд тизимида ишловчи танишлари орқали бекор қилишни ваъда қилади.
Шунингдек, у суд ишни кўриб чиққанлиги учун белгиланган давлат божидан гўёки озод қилиш, жавобгарнинг автотранспорт воситасига қўйилган тақиқни олиб ташлашини ҳам айтиб, эвазига 500 АҚШ доллари беришини сўрайди. У талаб қилган пул маблағини ўзининг таниши орқали олган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Бюронинг вилоят бошқармаси шахсий хавфсизлик шўъбаси ходимлари томонидан ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда давлат ижрочисига нисбатан Жиноят кодексининг 25,168-моддаси 3-қисми “в” банди ва 28,211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Агар жамиятимиздаги айрим фуқаролар ўз меҳнат фаолиятида тўғрилик ва ҳалолликни касб этиб, ҳар қандай коррупциявий ҳолатларга нисбатан муросасиз бўлса, мамлакатимиз янада ривожланади, тараққий этади. Унутмайлик, коррупция – тараққиёт душмани. Унга қарши курашиш ҳар биримизнинг фуқаролик бурчимиздир.
Япония гранти орқали Ўзбекистонга замонавий маммография аппаратлари етказиб берилади
Соғлиқни сақлаш вазирлигида вазир А. Худаяров ва Япониянинг Ўзбекистондаги янги тайинланган элчиси К. Хирата ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда тиббиёт соҳасида Ўзбекистон ва Япония ҳамкорлигини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Шу доирада Япония ҳукуматининг грант дастури асосида мамлакатимизга 5,7 миллион АҚШ доллари қийматидаги замонавий маммография аппаратлари етказиб бериш лойиҳаси бошланиши маълум қилинди. Лойиҳа 2025—2026 йилларга мўлжалланган бўлиб, у грант ёрдами орқали амалга оширилади.
Лойиҳанинг асосий мақсади — Ўзбекистонда аёлларнинг кўкрак бези саратонини эрта аниқлашга қаратилган скрининг дастурлари билан тўлиқ қамраб олишдир. Маммография ускуналари бутун мамлакат бўйлаб туман тиббиёт бирлашмаларига тақдим этилади.
Учрашувда меморандум имзоланди ва лойиҳанинг амалга оширилиши президентнинг 2024 йил 21 февралдаги “Ўзбекистон 2030” стратегиясига мувофиқ олиб борилаётгани таъкидланди.
Чирчиқда бошқарув сервис компаниялари қиш мавсумига тайёрлиги текширилди
Чирчиқ шаҳрида фаолият юритаётган бошқарув сервис компаниялари куз-қиш мавсумига тайёрми? Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш инспекцияси ходимлари томонидан Республика бўйлаб кўп қаватли уйларга хизмат кўрсатувчи компанияларнинг фаолияти текширилмоқда. Навбатдаги манзил — Чирчиқ шаҳридаги бошқарув сервис компаниялари.
Текширувлар давомида қуйидаги ҳолатлар аниқланди:
“Чирчиқ Сервис ГР” — мурожаатларни қайд этиш журнали талаб даражасида юритилмаётгани, уйлар атрофи чиқиндилардан тозаланмагани, электр щитлари таъмирталаб ва қаровсиз ҳолда эканлиги, кўп қаватли уйлардаги умумий ойналар алмаштирилмагани.
“Гўзал Шаҳрим Гулласин” — уйларда ер тўлалардаги қувурлар қиш мавсумига тайёр эмаслиги, занглаш ва носозлик белгилари мавжудлиги.
“Ҳислат Омад” — қиш мавсумига тайёргарлик кўрилмагани, ишчи ва мурожаатларни қайд этиш журналлари талабларга жавоб бермаслиги, электр щитлари таъмирталаб экани ва умумий дерезалар ёроқсиз ҳолда экани.
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида назорат қилиш инспекцияси ходимлари томонидан рейд тадбирлари изчил давом этмоқда.
👍5🔥2🤷‍♂1😢1
Давлат ташрифи икки мамлакат ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчиликни янги босқичга олиб чиқиши таъкидланди.
Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, бизнес форуми, Қозоғистон тиббиёти кунлари, қозоқ фильмлари намойиши, Остона кунлари ва бир қатор маданий тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Ўзаро савдо ҳажми 4 миллиард долларга етди; савдони импорт ўрнини босиш орқали 10 миллиард долларга етказиш режаси белгиланди.
Икки мамлакат шаҳарлари ўртасида ҳафтасига 40 дан ортиқ авиақатнов амалга оширилмоқда, юк ташиш ҳажми ҳам ўсиб бормоқда.
Қўшма корхоналар сони 6,5 мингтага етди.
8 миллиард долларлик лойиҳалар портфели шакллантирилди ва индустриал кооперация лойиҳалари учун қўшма инвестиция платформасини ишга тушириш таклиф қилинди.
Энергетика, транспорт, кимё, сув хўжалиги, қишлоқ хўжалиги, экологик муҳофаза, IT ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни кенгайтириш масаласи муҳокама қилинди.
2026 йилда Қозоғистонда икки мамлакат ҳудудлари раҳбарларининг биринчи Кенгаши ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
Давлат раҳбарлари умумий хавфсизлик ва минтақавий барқарорлик бўйича ҳам фикр алмашди.