Ташриф дастурига мувофиқ, 15 ноябрь куни олий даражадаги музокаралар ҳамда Олий давлатлараро кенгашнинг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтади. Саммит доирасида йирик қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ва икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўпламини имзолаш режалаштирилган.
Урганчдаги “Anva Gold Company” можароси: суд қарорлари кучда, аммо қурилиш ҳали ҳам тўхтатилмаган
Урганч шаҳрида “Anva Gold Company” МЧЖ томонидан амалга оширилаётган қурилиш ишлари бўйича фуқаролар, назорат органлари ва судлар ўртасида бир неча ойдан бери давом этаётган можаро жамоатчилик эътиборини жиддий тарзда ўзига жалб қилмоқда. Қурилиш аҳоли розилигисиз ва шаҳарсозлик қоидаларини бузган ҳолда бошлангани, энг муҳими — суд қарорлари ижро этилмаётгани аниқланган.
Журналистик суриштирув чоғида компания фаолиятига оид ҳужжатлар, суд қарорлари, масъул идоралар маълумотлари ва маҳаллий аҳоли фикрлари ўрганилди.
Маълумотларга кўра, “Anva Gold Company” МЧЖ Урганч шаҳри Навбаҳор кўчасидаги 4-уй ҳудудида янги кўп қаватли турар жой биноси қурилишини бошлаган. Аммо қурилишдан аввал қўшни уй фуқароларининг розилиги олинмаган. Бу ҳолат Шаҳарсозлик кодекси ҳамда Фуқароларнинг мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисидаги қонун талабларини бузади.
Қўшни уй аҳолиси таъкидлашича, янги қурилиш уларнинг автотураргоҳи ва болалар ўйин майдончасининг бир қисмини эгаллаб олган. Эътиборлиси, ушбу ҳудудлар лойиҳа ҳужжатларида гўёки компания балансидаги ер сифатида кўрсатилган.
2024 йил 1 август куни Хоразм вилояти Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги назорати инспекцияси компаниянинг Ёғду кўчаси 2-йўлак 4-уйда ноқонуний қурилиш олиб бораётганини аниқлаган ҳамда объектни бузиш ҳақида судга даъво киритган.
Суд биринчи инстанцияда даъвони қаноатлантириб, бинони бузиш тўғрисида қарор чиқарган. 2025 йил 21 апрелда кассация инстанцияси ҳам ушбу қарорни кучда қолдирган. 2025 йил 18 июн куни Бухоро вилояти иқтисодий судлов ҳайъати қарорни яна бир бор тасдиқлаган.
Яъни компания барча суд босқичларида ютилиб бўлганига қарамай, қурилиш тўлиқ тўхтатилмаган.
Республика Қурилиш назорати инспекцияси вакилларига кўра, суд қарорлари қонуний кучга кирган, аммо Мажбурий ижро бюроси томонидан ижро жараёнлари амалга оширилмаётгани учун қурилиш амалда давом этмоқда.
Манбаларнинг айтишича, компания уйларнинг катта қисмини аллақачон сотган, пулларни олган ва реклама кампаниясини маҳаллий блогерлар орқали давом эттирмоқда. Фуқароларга эса 2025 йил декабрда “калитлар топширилади” деган ваъдалар берилмоқда.
Кўпчилик аҳоли суд қарорлари ҳақида хабардор эмас, уларнинг аксар қисми объектни “расмий тасдиқланган қурилиш” деб ўйлашда давом этмоқда.
“Anva Gold Company” атрофидаги вазият битта қурилиш низосидан ҳам кенгроқ муаммони кўрсатмоқда: қонун устуворлигининг амалда таъминланмаслиги. Суд қарорлари кучда бўлганига қарамай, уларнинг ижро этилмаслиги фуқаролар ҳуқуқларига, шаҳар меъморчилигига ҳамда давлат органлари нуфузига жиддий таъсир кўрсатмоқда.