Бу форматдаги маслаҳатлашувларнинг ташаббуси Ўзбекистон етакчиси томонидан 2017 йил сентябрда БМТ Бош Ассамблеясининг 72-сессиясида илгари сурилган бўлиб, Ўзбекистон раислигида 20 дан ортиқ йирик тадбирлар ўтказилган.
Божхона қўмитаси 2025 йил 10 ойидаги фаолиятини брифингда тақдим этди
Божхона қўмитасида Жамоатчилик ва ОАВ билан алоқалар бўлими бошлиғи Ҳ.Тангриев иштирокида 2025 йилнинг 10 ойи давомида божхона органлари томонидан амалга оширилган чора-тадбирлар юзасидан брифинг ўтказилди.
Жорий йил январь–август ойларида чегара-божхона постлари орқали 1,5 миллионга яқин юк автомашиналари (+25%), 670 мингдан ортиқ юк вагонлари (+14%) ва 50,5 миллион йўловчи (+10%) ҳаракатланди. Шу даврда 946 мингдан зиёд (+12%) божхона юк декларациялари расмийлаштирилди.
Тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш мақсадида 12 мингдан ортиқ ташқи иқтисодий фаолият иштирокчисига 47 трлн сўмлик имтиёз ва преференциялар берилиб, 400 дан зиёд тадбиркорлик субъектларига 4,8 трлн сўм божхона тўловларини кечиктириб тўлаш имкони яратилди. Давлат бюджетига 60,7 трлн сўм божхона тўловлари туширилиб, кўзланган режа 101,3% га бажарилди.
Яширин иқтисодиётга қарши кураш доирасида 34,6 минг ҳолатда қарийб 1 трлн сўмлик товарлар, шу жумладан 73,3 млрд сўмлик валюта, 114,1 млрд сўмлик заргарлик буюмлари мусодара қилинди. Мамлакат аҳолиси соғлиғи ва хавфсизлигини таъминлаш мақсадида 1 тонна 610 кг гиёҳванд моддалар, 1 тонна 55 кг психотроп ва кучли таъсир этувчи моддалар, 137 та ўқотар ва совуқ қуроллар, 566 та патрон ҳамда 44,5 млрд сўмлик тамаки маҳсулотлари ушлаб қолинди.
Божхона жараёнларини рақамлаштириш натижасида экспортда 94%, импортда 85% божхона юк декларациялари соддалаштирилган тартибда расмийлаштирилди. Инсон омилисиз расмийлаштириш улуши экспортда 45%, импортда 6%ни ташкил қилди.
Қайта ишлаш режими доирасида 443 тадбиркор ушбу имкониятдан фойдаланган, 979 млн долларлик товарлар жойлаштирилган ва натижада 1,2 млрд долларлик қайта ишланган маҳсулотлар (+43%) экспорт қилинди.
АҚШ визаси учун семизлик ва айрим касалликларни сабаб қилиши мумкин
Вашингтон хорижликларга виза беришда рад этилиши мумкин бўлган сабаблар рўйхатига семизлик, юрак-қон томир касалликлари, диабет ва саратонни киритди. “The Washington Post” хабар беришича, Давлат департаменти 2025 йил 6 ноябрь куни бутун дунёдаги АҚШ дипломатик ваколатхоналарига кўрсатма юборган.
Ҳужжатда таъкидланишича, ариза берувчининг соғлиғи ҳисобга олиниши керак, чунки айрим тиббий ҳолатлар, жумладан семизлик, астма, уйқу пайтида нафас тўхташи, юқори қон босими ва клиник депрессияни келтириши мумкин. Шунингдек, ариза берувчининг АҚШда даволаниш учун етарли маблағи бор-йўқлиги ҳам текширилади.
Иммиграция бўйича адвокат Вик Гоелнинг айтишича, янги қоидалар ҳам иммиграцион, ҳам ноиммиграцион визаларга тааллуқли.
Юнусобод туманидаги дарахтлар сақлаб қолинди
Тошкент шаҳар маъмурий суди судлов ҳайъати (А. Ҳожиев, А. Юсупов, Т. Салимов) Юнусобод туманида кўплаб дарахтлари мавжуд бўлган ер майдони билан боғлиқ маъмурий ишни кўриб чиқди.
Суд қарори билан Тошкент туманлараро судининг ҳал қилув қарори бекор қилинди ва туман ҳокимининг мазкур ер майдонига оид қарори ҳақиқий эмас деб топилди.
Маълум қилинишича, маҳалла аҳли ва фаоллар бу ер майдонидаги дарахтларни асраб қолиш учун ҳаракат қилишган ва бу жараёнда экофаол Никита Лемешко ҳам очиқ суд мажлисида иштирок этди.
Суд қароридан сўнг, ер майдонидаги дарахтларни сақлаб қолиш имконияти яратилди. Шу билан бирга, бу масалада фаоллар, журналистлар ва жамоатчиликнинг қўллови муҳим аҳамиятга эга бўлди.