Тошкент шаҳри ва вилоятида атмосферани ифлослантираётган 100 дан ортиқ хўжалик фаолиятига чек қўйилди
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги маълумотига кўра, Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида жойлашган 106 та хўжалик фаолияти вақтинча тўхтатилди, 58 та иссиқхона хўжалигига нисбатан маъмурий жарималар қўлланди.
Бу чоралар Ҳукуматнинг 2025 йил 8 февралдаги 59-Ф-сон фармойиши ижросини таъминлаш мақсадида амалга оширилмоқда. Шу доирада Экология вазирлиги, Бош прокуратура ҳамда маҳаллий ҳокимликлар иштирокида 300 дан ортиқ мутахассисдан иборат ишчи гуруҳлар тузилган.
Ишчи гуруҳлар пойтахт ва вилоят ҳудудидаги иссиқхона хўжаликлари, саноат корхоналари, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш заводлари ҳамда ижтимоий соҳа объектларини қамраб олган ҳолда кенг кўламли текширувлар ўтказди.
Назорат тадбирлари доирасида жами 4 869 та обект ўрганилиб, уларнинг 595 таси иссиқхона хўжалиги, 2 265 таси ижтимоий соҳа объекти, 1 998 таси эса саноат ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш корхоналари экани аниқланди. Барча объектларда профилактика ва тушунтириш ишлари амалга оширилди.
Текширувлар натижасида дудбурондан фойдаланиш қоидаларини бузган 58 та иссиқхона хўжалигига маъмурий жарима қўлланилди, 106 та хўжаликнинг фаолияти вақтинча тўхтатилди. Шунингдек, 387 ҳолат бўйича экологик талабларга мувофиқлаштириш ва плёнка, автошина ҳамда ўсимлик қолдиқларини ёқилғи сифатида фойдаланмаслик юзасидан расмий огоҳлантириш хатлари юборилди.
Экология вазирлиги маълум қилишича, назорат тадбирлари ҳали ҳам давом этмоқда.