Якунда ҳудудлараро алоқаларни ривожлантириш мақсадида Юта штати губернатори бошчилигидаги делегациянинг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш юзасидан келишувга эришилди.
Гиёҳвандлик ва наркожиноятларга қарши курашган фуқаролар кўкрак нишони билан тақдирланади
Ҳукумат қарори билан “Наркотикларга қарши курашиш фидойиси” кўкрак нишони тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Кўкрак нишони билан фидойи фуқаролар, биринчи навбатда, ёшлар тақдирланади.
Кўкрак нишони билан тақдирлаш учун номзодлар рўйхати Ўзбекистон Республикаси Президенти администрацияси ҳузуридаги Наркотиклар ва ўқотар қуролларни назорат қилиш агентлигига ҳар йили 1 майга қадар тақдим этилади.
Кўкрак нишони, қоида тариқасида, ҳар йили 26 июнь – Халқаро гиёҳвандликка қарши курашиш куни арафасида тантанали вазиятда топширилади.
Бир шахс кўкрак нишони билан бир марта мукофотланади.
Кўкрак нишони давлат мукофотларидан кейин кўкракнинг чап томонига тақилади.
Банк ҳисобварақларини очиш, юритиш ва ёпиш тартиби белгиланди
Адлия вазирлигида “Банк ҳисобварақларини очиш, юритиш ва ёпиш тартиби тўғрисидаги йўриқномага қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш ҳақида”ги қарор (рўйхат рақами 3420-2, 11.11.2025 й.) давлат рўйхатидан ўтказилди
Ушбу ҳужжат билан бир қатор янгиликлар белгиланди, жумладан:
Эндиликда мижозлар банкларда эскроу ҳисобварақларини очишлари мумкин (маълумот учун: бу ҳисобварақлар электрон тижоратда электрон савдо майдончалари орқали маҳсулотлар олди-сотдиси, улушли шартномалар бўйича ва бошқа соҳаларда битимлар тузишда қўлланади).
Банк ҳисобварақларини очиш учун мижозлар шахсни тасдиқловчи ҳужжатларнинг ҳамда ўзини ўзи банд қилган жисмоний шахс тўғрисидаги маълумотноманинг ЯИДХП (my.gov.uz) ва/ёки "Ижтимоий карта" мобил иловаси орқали бериладиган электрон шаклини тақдим этишлари мумкин.
Норезидент жисмоний шахслар илгари тегишли банкда банк ҳисобварағини очган бўлса, ушбу банкда бошқа банк ҳисобварақларини масофадан туриб очиши мумкин.
14 ёшгача бўлган вояга етмаган шахсга ота-онадан бири ёки уларнинг ўрнини босувчи шахс (қонуний вакили) томонидан миллий ва чет эл валютасида депозит, металл ҳисобварақлар очиш мумкин.
14 ёшдан 18 ёшгача бўлган вояга етмаган шахслар миллий ва чет эл валютасида депозит, металл ҳисобварақларни мустақил равишда очишлари мумкин.
Битирувчиларни ишга олган тадбиркорларга 5 миллиард сўмгача имтиёзли кредит берилади
Ўзбекистонда олий таълим ташкилотлари битирувчиларини иш билан таъминлаган тадбиркорларга 5 миллиард сўмгача имтиёзли кредитлар ажратилади. Бу ҳақда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Маълумотларга кўра, тадбиркорларга 2 йиллик имтиёзли давр билан 7 йил муддатга кредит берилади. Кредит ставкaси Марказий банкнинг асосий ставкасидан 4 фоизлик пункт юқори қилиб белгиланган.
Имтиёзли кредитлар ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларидаги лойиҳалар учун асосий воситалар сотиб олиш ҳамда айланма маблағларни тўлдириш мақсадида берилади.
Қарорга мувофиқ, ҳар бир 1 миллиард сўм қарз учун тадбиркор камида бир нафар олий таълим муассасаси битирувчисини ишга қабул қилиши шарт.
Шунингдек, агар кредит асосида ишга қабул қилинган битирувчи билан 2 йил ичида меҳнат шартномаси бекор қилинса ва 1 ой ичида бошқа битирувчи ишга қабул қилинмаса, кредит бўйича фоиз ставкалари тижорат ставкасига ўзгартирилади.
Қўшимча равишда, битирувчилар ўртасида энг яхши стартап ва инновацион лойиҳалар танлови ташкил этилади. Танлов ғолибларига камида 2 нафар битирувчини ишга олиш шарти билан 1 миллиард сўмгача грант ажратилади.
Шавкат Мирзиёев: Марказий Осиё янги давр остонасида
“Янги Ўзбекистон” газетасининг 13 ноябр куниги 234-сонида президент Шавкат Мирзиёевнинг “Марказий Осиё янги давр остонасида” сарлавҳали мақоласи чоп этилди.
Мақолада таъкидланишича, Марказий Осиё мамлакатлари ортиқча тўсиқларсиз, узоқ йиллардан сўнг илк бор биргаликда олдинга интилиш, умумий ривожланиш ва барқарорликни таъминлашга қаратилган янги босқичга кириб келди.
Давлат раҳбари фикрича, бу жараён “ўз-ўзидан” вужудга келмаган, балки Марказий Осиё давлатлари етакчиларининг сиёсий иродаси ва аниқ мақсадга йўналтирилган саъй-ҳаракатлари самарасидир. Мintaқада ўзаро ишонч, яхши қўшничилик ва ҳурмат муҳити мустаҳкамланиб, ҳамкорлик кенг кўламли заруратга айлангани қайд этилган.
Президент таъкидлашича, Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг Маслаҳат учрашувлари янги минтақавий ҳамкорлик архитектурасини яратди. Тошкентда бўлиб ўтадиган навбатдаги саммит эса барқарор, ўзаро боғлиқ ва фаровон Марказий Осиёни барпо этишда муҳим босқич бўлади.