EFFECT.uz таҳририяти масъул идораларни ушбу ҳолатни ўрганиб, муаммони ижобий ҳал этишга чақиради. Маҳалла аҳолисининг хавфсизлиги ва асосий ҳуқуқлари — транспортга, ёнғин ва тиббий хизматларга тез кириш имконияти таъминланиши зарур.
Ёпиқ суд мажлиси маълумотлари ошкор этилишининг олди олинади
Ўзбекистон Республикасининг 2025 йил 26 сентябрда қабул қилинган 1084-сонли қонунини билан айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Иш вақтидан ташқари иш учун ҳақ тўлаш тизими такомиллаштирилади
Қонун билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Қонун билан қонун ҳужжатларига Миграция агентлигининг ваколатларини аниқлаштириш, хусусий бандлик агентликларининг ҳуқуқ ва мажбуриятларини кенгайтириш, шунингдек иш вақтидан ташқари иш учун ҳақ тўлаш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Унга кўра, хусусий бандлик агентликларига қуйидаги ҳуқуқлар берилди:
🔹 иш қидираётган шахсларни касб-ҳунар ва чет тилларга ўқитиш бўйича ўқув курсларини белгиланган тартибда ташкил қилиш, шунингдек ушбу жараёнга чет эллик иш берувчиларни жалб этиш;
🔹 захира қилинадиган маблағларни тижорат банкларидаги депозитларга жойлаштириш ҳисобидан олинадиган фоиз даромадларини мустақил равишда тасарруф этиш.
Бундан ташқари, Меҳнат кодексига киритилган ўзгартиришларга кўра, иш вақтидан ташқари ишнинг давомийлиги йилига 120 соатдан ошмаслиги тўғрисидаги талаб чиқариб ташланди.
Шунингдек, иш вақтидан ташқари ишнинг 1 кундаги биринчи 2 соати учун камида 1,5 ҳисса миқдорида, 2 соатдан ортиқ қисми учун камида 2 ҳисса миқдорида ҳақ тўланиши белгиланди.
ОТБ Ўзбекистонга 300 млн долларлик қарз ажратди
Осиё тараққиёт банки (ОТБ) Ўзбекистон ҳукуматининг 300 миллион АҚШ доллари миқдоридаги қарз сўровини маъқуллади, шу жумладан 100 миллион доллар имтиёзли шартларда ажратилади. Маблағлар асосан микрокредитлар ва кичик ҳамда ўрта корхоналар (КЎБК), айниқса аёллар томонидан бошқариладиган корхоналарни молиялаштириш имкониятларини кенгайтиришга йўналтирилади.
Қарз дастури инклюзив иқтисодий ўсишни рағбатлантириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга қаратилган. Ушбу дастурда микрокредитларнинг максимал миқдорини ошириш, микромолиялаш соҳасида норматив ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркор аёлларни молиялаштириш халқаро кодексига қўшилиш ва исломий микромолиялаш учун норматив базани ишлаб чиқиш каби чоралар белгиланган.
Шунингдек, депозитларни қабул қиладиган микромолиявий банклар ташкил этиш кўзда тутилган бўлиб, бу молиялаштириш имкониятларини сезиларли даражада кенгайтириши кутилмоқда. Бугунга қадар бундай банкларни ташкил этиш учун иккита дастлабки лицензия берилган.
Эслатиб ўтамиз, октябр ойида ОТБ Ўзбекистонга STEM соҳасида таълим сифатини ошириш учун 100 миллион доллар имтиёзли қарз ажратишни ҳам маъқуллаган эди. 1995 йилдан бери банк мамлакатга умумий қиймати 14,6 миллиард долларлик қарзлар, грантлар ва техник ёрдам кўрсатди. 2025 йилда ОТБ ва Ўзбекистон ўртасидаги шерикликнинг 30 йиллиги нишонланмоқда.
«Ишончимиз комилки, янги бош директори сайланиши билан ЮНЕСКО стратегик ривожланишнинг янги даврига қадам қўймоқда» – Саида Мирзиёева
Самарқандда бўлиб ўтаётган учрашув ва музокаралар доирасида Саида Мирзиёева ЮНЕСКО Котибиятига самарали ҳамкорлик учун ташаккур билдириб, доктор Холид Ал-Ананийни ташкилот бош директори лавозимига тайинлангани билан табриклади.
Мирзиёеванинг таъкидлашича, Ўзбекистон ЮНЕСКОнинг тинчлик, таълим ва маданиятлараро мулоқот йўлидаги ишончли ҳамкори бўлиб қолмоқда.
Шунингдек, Саида Мирзиёева Президент Шавкат Мирзиёевнинг ушбу тарихий тадбирни Буюк Ипак йўли марказида ўтказиш ташаббусини қўллаб-қувватлаган барча аъзо давлатларга миннатдорлик билдирди.