“Қаерга мурожаат қилсанглар қилаверинглар, менга кластер пул бермаяпти,” — деган фермер хўжалиги раҳбари.
Жиззахда ФВБ бошлиғи 200 доллар ва 6 млн сўм пора олган пайтда ушланди
Жиззах вилоятидаги туманлардан бирида Фавқулодда вазиятлар бўлими бошлиғи пора олаётганда қўлга олинди. Маълумотларга кўра, у сентябрь ойида маҳаллий тадбиркор қурмоқчи бўлган кўп қаватли уй лойиҳасини тасдиқлаб бериш эвазига 200 доллар олган.
Кейинчалик тадбиркор хусусий мактаб қуриш лойиҳасини ҳам тасдиқлаб беришини сўраганида, мансабдор шахс бу сафар 6 миллион сўм талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ва прокуратура ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда у пулни турмуш ўртоғи орқали олаётганда ушланди.
Унга нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси 2-қисми “а”, “в” бандлари билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланди.
Мазкур моддага кўра, пора олиш учун 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум этиш жазоси назарда тутилган.
Қурилиш вазирлиги: “Тошкентда 9 минг лифт носоз” деган хабарлар асоссиз"
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ижтимоий тармоқларда тарқалган “Тошкент шаҳрида 9 мингдан ортиқ лифтларда носозлик аниқланган” деган хабарларни рад этди.
Маълумотларга кўра, ҳозир республика бўйича 5 491 та кўп квартирали уйда 13 798 та лифт мавжуд. Шундан 12 987 таси одам ташиш, 811 таси эса юк ташиш учун мўлжалланган.
Тошкент шаҳрида 3 245 та уйда жами 9 144 та лифт бор. Уларнинг 1 835 тасининг эксплуатация муддати тугаган бўлиб, янгилаш ишлари Ҳукуматнинг 2025 йил 17 февралдаги 98-сон қарори асосида 2025–2028 йилларда босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Вазирликнинг таъкидлашича, ҳар йили ўтказиладиган мажбурий техник кўрик жараёнида аниқланадиган камчиликлар лифт носозлигини англатмайди, балки бу хавфсизликни таъминлаш учун амалга ошириладиган профилактик текширув ҳисобланади.
Қурилиш вазирлиги аҳолининг хавфсизлиги ва қулай яшаш шароитларини таъминлаш мақсадида лифтлар ҳолатини доимий мониторинг қилиб бораётганини маълум қилди.
Қонун (ЎРҚ–1084-сон, 26.09.2025 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Қонун билан киритилган ўзгартиришларга кўра, ёпиқ суд мажлиси муҳокамаси маълумот ҳамда тафсилотларини суднинг рухсатисиз ошкор қилмаслик мажбурияти юклатилган шахс томонидан уларни ошкор қилганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланди.
Киритилган қўшимчаларга кўра, ишни ёпиқ суд мажлисида кўриш учун асослар мавжуд бўлганда суд ишни ёпиқ суд мажлисида кўриш тўғрисида ажрим чиқаради.
Ажрим чиқарилганда ёпиқ суд мажлисида иштирок этаётган шахслар суд муҳокамаси маълумотларини суднинг рухсатисиз ошкор қилмаслик тўғрисида огоҳлантирилиб, улардан тилхат олинади.
Тилхатда мазкур мажбуриятни бузганлик учун Жиноят кодексининг 239-моддасига мувофиқ жавобгарлик ҳақидаги огоҳлантириш ҳам акс эттирилади.