Сувсиз Баҳористон: давлат шерикчилигими ёки халқнинг фожиасими? Президент Шавкат Мирзиёев 16 сентябрь куни Наманганга давлат ташрифини амалга оширганди. Ушбу видеолавҳалар ҳам Президент ташрифидан атиги 3 кун аввал суратга олинган эди. Effect.uz мавжуд муаммолар…
“Баҳористон”да қурғоқчилик, ҳокимликда баёнот: саволлар очиқ...
Effect.uz таҳририяти томонидан тайёрланган «Сувсиз Баҳористон: давлат шерикчилигими ёки халқнинг фожиасими?» номли видеолавҳа жамоатчилик орасида катта баҳс-мунозараларга сабаб бўлди.
Унда Косонсой туманидаги “Баҳористон” маҳалласи фуқаролари сув таъминоти билан боғлиқ оғир аҳвол, қурғоқчилик ва тадбиркор Бунёд Андаев фаолиятидан норозилик билдирган эди.
Шу муносабат билан Косонсой туман ҳокимлиги расмий изоҳ берди. Муносабатда айтилишича, видеолавҳа ортидан мутасадди идоралар ва масъул шахслар жойига чиқиб, ҳолатни ўрганишни бошлаган.
Бироқ жамоатчиликда “қандай чоралар кўрилади?”, “сув таъминоти нега йиллар давомида ҳал этилмаган?”, “давлат-хусусий шерикчилик ҳақиқатда ким манфаати учун амалга оширилган?” каби саволлар ҳануз очиқлигича қолмоқда.
“Ҳозирда вазият атрофлича ўрганилмоқда. Ўрганиш натижалари юзасидан якуний маълумотлар тез орада маълум қилинади,” — дейилади ҳокимлик баёнотида.
😢2🤷♂1👍1🤔1
⚡️Пахта тердик — пулини кутаяпмиз: Андижонд фермердан қарздор кластер теримчи аёлларга ҳам пул тўламагани маълум бўлди. Прокуратура ҳолатни ўрганяпти
Марҳамат тумани ҳокимлиги “Марҳамат текстил” кластери ва Улуғнор туманидаги “Олломурод ерлари” фермер хўжалиги раҳбарининг мурожаати бўйича текширув ўтказди.
Фермерга кўра, у 2024 йилги ҳосил мавсумида “Марҳамат текстил”га 83,6 тонна пахта етказиб берган. Бунинг қиймати — 565 миллион 561 минг сўм. Аммо шундан 125 миллион 390 минг сўми теримчиларга ҳақ тўлови сифатида, 305 миллион сўми якуний ҳисоб-китоб учун тўланган бўлса-да, кластер ҳали ҳам 135 миллион 323 минг сўм қарздорлигини тўламаган.
Муаммо фақат бир фермер билан чекланмаяпти — маълумотларга кўра, кластернинг 53 та фермер хўжалигидан жами 1,6 миллиард сўм қарз мавжуд бўлиб, шундан фақат 490 миллион сўми тўланган.
Теримчи аёллар ҳам вазиятдан норози. Улар октябр ойидан бери терган пахтаси учун пул ололмаётганини айтмоқда. Айтишларича, фермернинг ўзи ҳам кластердан пул ололмагани учун ҳақ тўлай олмаяпти.
Айни пайтда қолган қарздорликни ундириш бўйича вилоят ва туман
прокуратураси томонидан ишлар олиб борилмоқда.
Савол: Агар кластер фойда кўраётган бўлса, нега меҳнат қилганлар ҳали ҳам ҳақини кутаяпти?
“Қаерга мурожаат қилсанглар қилаверинглар, менга кластер пул бермаяпти,” — деган фермер хўжалиги раҳбари.
Жиззахда ФВБ бошлиғи 200 доллар ва 6 млн сўм пора олган пайтда ушланди
Жиззах вилоятидаги туманлардан бирида Фавқулодда вазиятлар бўлими бошлиғи пора олаётганда қўлга олинди. Маълумотларга кўра, у сентябрь ойида маҳаллий тадбиркор қурмоқчи бўлган кўп қаватли уй лойиҳасини тасдиқлаб бериш эвазига 200 доллар олган.
Кейинчалик тадбиркор хусусий мактаб қуриш лойиҳасини ҳам тасдиқлаб беришини сўраганида, мансабдор шахс бу сафар 6 миллион сўм талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ва прокуратура ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда у пулни турмуш ўртоғи орқали олаётганда ушланди.
Унга нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси 2-қисми “а”, “в” бандлари билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланди.
Мазкур моддага кўра, пора олиш учун 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум этиш жазоси назарда тутилган.
Қурилиш вазирлиги: “Тошкентда 9 минг лифт носоз” деган хабарлар асоссиз"
Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги ижтимоий тармоқларда тарқалган “Тошкент шаҳрида 9 мингдан ортиқ лифтларда носозлик аниқланган” деган хабарларни рад этди.
Маълумотларга кўра, ҳозир республика бўйича 5 491 та кўп квартирали уйда 13 798 та лифт мавжуд. Шундан 12 987 таси одам ташиш, 811 таси эса юк ташиш учун мўлжалланган.
Тошкент шаҳрида 3 245 та уйда жами 9 144 та лифт бор. Уларнинг 1 835 тасининг эксплуатация муддати тугаган бўлиб, янгилаш ишлари Ҳукуматнинг 2025 йил 17 февралдаги 98-сон қарори асосида 2025–2028 йилларда босқичма-босқич амалга оширилмоқда.
Вазирликнинг таъкидлашича, ҳар йили ўтказиладиган мажбурий техник кўрик жараёнида аниқланадиган камчиликлар лифт носозлигини англатмайди, балки бу хавфсизликни таъминлаш учун амалга ошириладиган профилактик текширув ҳисобланади.
Қурилиш вазирлиги аҳолининг хавфсизлиги ва қулай яшаш шароитларини таъминлаш мақсадида лифтлар ҳолатини доимий мониторинг қилиб бораётганини маълум қилди.
Қонун (ЎРҚ–1084-сон, 26.09.2025 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Қонун билан киритилган ўзгартиришларга кўра, ёпиқ суд мажлиси муҳокамаси маълумот ҳамда тафсилотларини суднинг рухсатисиз ошкор қилмаслик мажбурияти юклатилган шахс томонидан уларни ошкор қилганлик учун жиноий жавобгарлик белгиланди.
Киритилган қўшимчаларга кўра, ишни ёпиқ суд мажлисида кўриш учун асослар мавжуд бўлганда суд ишни ёпиқ суд мажлисида кўриш тўғрисида ажрим чиқаради.
Ажрим чиқарилганда ёпиқ суд мажлисида иштирок этаётган шахслар суд муҳокамаси маълумотларини суднинг рухсатисиз ошкор қилмаслик тўғрисида огоҳлантирилиб, улардан тилхат олинади.
Тилхатда мазкур мажбуриятни бузганлик учун Жиноят кодексининг 239-моддасига мувофиқ жавобгарлик ҳақидаги огоҳлантириш ҳам акс эттирилади.