– Шу боис, мамлакатимиз футболи учун муҳим лойиҳа – Янги Тошкент стадиони қурилишини бошлаймиз. Қиймати 100 млн долларлик ушбу стадион қурилиши учун нега айнан Янги Тошкент ҳудуди танланди? Сабаби Янги Тошкент келажакда мамлакатимизнинг янги имкониятлар ва илғор ғоялар марказига айланади, – деди президент.
Бухорода таълим муассасаларига асоссиз ҳисобланган 1,8 млрд сўмлик электр энергияси қарзи қайта ҳисобланади
Бухоро вилоятида фаолият юритаётган Бухоро давлат университети ҳамда Бухоро давлат тиббиёт институти “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖнинг “Энергиясавдо” филиали Бухоро бўлинмаси ҳаракатларидан норози бўлиб, ҳудудий бошқармага мурожаат қилди.
Ўрганишлар жараёнида хизмат кўрсатувчи ташкилот томонидан мазкур икки таълим муассасасига оширилган тарифлар асосида 1,8 миллиард сўмдан ортиқ қўшимча тўлов ҳисоблангани аниқланди.
Шу муносабат билан ҳудудий бошқарма ҳузуридаги Махсус комиссия томонидан “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖнинг “Энергиясавдо” филиалига нисбатан “Рақобат тўғрисида”ги Қонун талаблари бузилиши юзасидан иш қўзғатилди.
Ишни кўриб чиқиш якунларига кўра, икки таълим муассасасига асоссиз ҳисобланган маблағни қайта ҳисоб-китоб қилиш, қонунбузилишни бартараф этиш ва келгусида бу каби ҳолатларга йўл қўймаслик бўйича бажарилиши мажбурий кўрсатма берилди.
Маълумот учун, Махсус комиссия қарори ва кўрсатмасидан норози бўлган томон Қўмитанинг Апелляция кенгашига ёки судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.