◇ Сирдарё вилояти — 526 та
◇ Навоий вилояти — 489 та
Статистикага барча таълим муассасалари кутубхоналари, маҳаллий ҳокимиятлар ахборот-ресурс марказлари ҳамда вазирлик ва идораларга қарашли ахборот-кутубхона марказлари киритилган.
Хонобод судининг собиқ раиси 10,5 йилга озодликдан маҳрум қилинди
Олий суднинг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати 2025 йил 17 октябрь куни Ю. Э. (1974 йилда Андижон вилоятида туғилган, жиноят ишлари бўйича Хонобод шаҳар суди раиси лавозимида ишлаган)га нисбатан ҳукм эълон қилди.
Ҳукмга мувофиқ, Ю. Э. Жиноят кодексининг 25,168-моддаси 4-қисми “а” банди ва 25,211-моддаси 3-қисми “а” бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбдор деб топилди. Унга 2,5 йил давомида мансаб лавозимларида, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум қилган ҳолда 10,5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди.
Эслатиб ўтамиз, Ю. Э. муқаддам бошқа суд томонидан тайинланган озодликдан маҳрум қилиш жазо муддатини камайтириш ваъда қилиб, судланган шахснинг онасидан 30 000 АҚШ доллари миқдордаги пулларни олган вақтда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари томонидан ушланган эди.
Биринчи инстанция судининг ҳукми устидан тарафлар қонунда белгиланган тартиб ва муддатда Олий суднинг жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъатига апелляция ёки кассация тартибида шикоят бериш ва протест келтиришга ҳақли.
👍7🔥1
❗️Тошкент ва Андижонда ҳаво сифати кескин ёмонлашган. Эҳтиёт чораларини кўриш сўралмоқда.
2025 йилнинг 11 ноябрь куни соат 09:00 ҳолатига кўра атмосфера ҳавоси ифлосланиши мониторинги автоматик стансиялари маълумотларига кўра, Тошкент шаҳрининг атмосфера ҳавосидаги:
🔹ПМ10 майда дисперсли заррачаларнинг миқдори 189 мкг/м3 ни ташкил этди, бу рухсат этилган меъёрлардан (РЕМ) (300 мкг/м3) ошмади;
🔺ПМ2,5 майда дисперсли заррачалар миқдори 143 мкг/м3 ни ташкил этди, рухсат этилган меъёрлардан (60 мкг/м3) 2,4 марта ошган.
Андижон ҳавосида:
🔹ПМ10 майда заррачаларининг миқдори 502 мкг/м3 ни ташкил этди, соатлик рухсат этилган меъёрдан 1,0 баробар ошган
🔺ПМ2,5 майда дисперсли заррачаларининг таркиби 314 мкг/м3 ни ташкил этди, соатлик рухсат этилган меъёрдан 8,9 баробар ошган.
Аҳолидан эҳтиёт чораларини кўриш, очиқ ҳаводаги фаолиятларини қисқартириш, ташқарига чиққанда ниқоб тақиш тавсия этилмоқда.
Тошкентда чиқинди хизматидан қарздор 6 минг абонентнинг электр тўловига чеклов жорий этилди
Жорий йилнинг 5 ноябридан Тошкентда чиқинди хизматидан қарздор 6 минг абонентнинг электр тўловига вақтинча чеклов ўрнатилди. Бу “Чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари соҳасида тўлов интизомини мустаҳкамлаш” тўғрисидаги 1044-сонли қонунга асосан амалга оширилмоқда. Бу ҳақда Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги маълум қилди.
Хабарда айтилишича, ҳар ойнинг 3-санасига қадар қарздорлар рўйхати “Тоза макон” билинг тизимидан “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖга узатилади. 5 ноябрда юзага келган қарздорлик 2,239 млрд сўм бўлиб, жами 25 121 абонент SMS орқали огоҳлантирилди. 5 кун ичида қарзини тўламаган 6 минг абонентга чеклов қўлланди.
Ҳозирда Тошкентда чиқинди хизматларидан 582 млн сўмдан ортиқ дебитор қарздорлик мавжуд. Чеклов қарз тўланганидан сўнг дарҳол олиб ташланади. Мазкур тартиб декабрдан республиканинг қолган ҳудудларида ҳам жорий этилади.