Янги қарор билан ХОҚ аёллар спортида тенг имконият ва соғлом рақобатни таъминлашни мақсад қилмоқда.
Самарқанд ва Қашқадарёда ер майдонларини ноқонуний сотиш билан боғлиқ ҳолатлар фош этилди
Самарқанд ва Қашқадарё вилоятларида ер майдонларини қонунга хилоф равишда сотишга уриниш ҳолатлари аниқланди.
Самарқанд вилояти Оқдарё туманида донли экинлар етиштириш билан шуғулланувчи фермер хўжалиги раҳбари ҳокимият тизимидаги танишлари орқали хўжаликка тегишли 3 гектар ер майдонини иссиқхона ташкил этмоқчи бўлган, Самарқанд шаҳрида яшовчи фуқаро номига расмийлаштириб бериш эвазига 300 минг АҚШ доллари талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ва вилоят ички ишлар бошқармаси ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда у олдиндан 20 минг АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Ҳозирда фермер раҳбарига нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 4-қисми “а” банди ва 28,211-моддаси 3-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Қашқадарё вилоятида эса, Қарши туманида яшовчи 1992 ва 1998 йилларда туғилган икки нафар шахс давлат захирасидаги 8 сотих ер майдонини мансабдор танишлари орқали фуқарога уй-жой қуриши учун олиб бериш эвазига 180 миллион сўм талаб қилишган.
Улар олдиндан 10 минг АҚШ доллари олган вақтда Давлат хавфсизлик хизмати ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан ушланган.
Ушбу шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми “а”, “б” бандлари ва 28,211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилди.
Эслатма: Ер майдонларини давлат томонидан белгиланган тартибсиз сотиш ёки сотиб олиш жиноий жавобгарликка сабаб бўлади.
Умуммиллий бойлик бўлган ер ресурсларидан оқилона ва қонуний фойдаланиш ҳар бир фуқаронинг бурчи ҳисобланади.
Фирибгарлик ҳолатларидан эҳтиёт бўлинг!
Сўнгги пайтларда номаълум рақамлардан қўнғироқ қилиб, шахсий маълумотларни сўраш ҳолатлари кузатилмоқда.
Илтимос, бундай ҳолатларда ҳеч қандай шахсий маълумотингизни (паспорт рақами, банк картаси маълумотлари, SMS код ва ҳ.к.) берманг!
Фирибгарлик қурбони бўлмаслик учун эҳтиёт бўлинг, яқинларингизни ҳам огоҳлантиринг.
Кибержиноятлардан ҳимояланиш — ҳар биримизнинг масъулиятимиз!
Толиблар Ҳиротда аёллар учун янги чекловлар жорий этди
Толиблар ҳокимияти аёллар учун қоидаларни янада қатийлаштирди. ExpressAsia’нинг маълумот беришича, вилоятда аёлларга паранжи ёки ниқобли ҳижобсиз дўконларга кириш тақиқланди.
Янги буйруқ савдо шохобчалари эгалари билан ўтказилган йиғилишда эълон қилинган. Унга кўра, сотувчилар юзини тўлиқ ёпмаган аёлларга хизмат кўрсатмасликлари шарт.
Бу чекловлар ҳаракатнинг аёлларни жамоат ҳаётидан чеклаш сиёсатининг навбатдаги босқичи сифатида баҳоланмоқда.
Афғонистонда қизлар ҳанузгача мактаб ва университетларда таълим олиш имконидан маҳрум. Илгари ҳам шундай тақиқлар судлар, шифохоналар ва давлат муассасаларида жорий этилган, шунингдек, аёлларга Ўзбекистон билан чегарадаги бозорга бориш ҳам тақиқланган эди.