“Аҳоли даромадининг катта қисмини дори-дармонга сарфламоқда” — Шавкат Мирзиёев
Шавкат Мирзиёев тиббиёт ва фармацевтика ходимлари билан учрашувда инфляцияни жиловлаш, озиқ-овқат маҳсулотлари нархини барқарор ушлаб туриш бўйича кўп ишлар қилинётганини, бироқ аҳоли даромадининг катта қисми дори-дармонга сарфланаётганини таъкидлади.
“Ихтисослашган марказларга сўнгги беш йилда 7,5 трлн сўм маблағ берилди. Улар минглаб энг замонавий ускуналар билан жиҳозланди. Дори етмаяпти, деб бирорта марказ айта оладими? Мана шу маблағлар, ускуналар ва дори-дармонлар қандай ишлатиляпти? Афсуски, ускуналарнинг қувватидан бор-йўғи 25 фоиз фойдаланиляпти”,
— деди давлат раҳбари Тошкент давлат тиббиёт университетида бўлиб ўтган учрашувда.
Учрашувда рақамлаштириш, хориждан ҳамкор топиш, клиник протоколларни янгилаш, илғор диагностика, профилактика ва даволашни уддалайдиган замонавий жамоани шакллантириш бўйича ишламаган марказ, туман, вилоят соғлиқни сақлаш бошқарма ва бўлимларининг келажаги йўқлиги таъкидланди.
Қайси маҳалла ёки туманда қандай касаллик кўпайган ёки камайганини таҳлил қилиш, уларнинг олдини олиш ҳамда самарали даволаш бўйича аниқ режа билан ишлаш зарурлиги айтилди. Республика марказлари шундай таҳлил ва ёндашув асосида ишни қуйи даражада ташкил этиши, катта маблағлар эвазига олиб берилган замонавий ускуналардан самарали фойдаланиш ҳар қачонгидан ҳам долзарб экани таъкидлаб ўтилди.
👍101🔥57😢5
“Барча марказ раҳбарлари эшитиб олсин: марказлар шахсий мулк эмас, уларнинг барчаси давлатники, халқники!” — Шавкат Мирзиёев
Яқинда Республика онкология маркази раҳбари ишдан олинди ва унинг ўрнига Туркиядан малакали бошқарувчи тайинланди. Шунингдек, мазкур марказга Франциянинг дунёга машҳур “Gustav Russi” клиникаси ҳам жалб қилинди ва уларнинг клиник протоколларини татбиқ этиш бошланади.
“Ҳар бир марказ раҳбари хулоса чиқариб, ўзига бир йиллик катта режа олиши керак. Улар уч ойда хориждан ҳамкор топиб, ўзи ўзгариш қилади ёки бу ишни уларсиз қиламиз”,
— деди президентимиз.
Учрашувда вилоят ва туман тиббиёт раҳбарлари, оилавий поликлиника мудирлари ҳали ҳам эскича ёндашув ва усулда ишлаётгани қайд этилди.
Ҳудудларга қанча машаққатлар билан олиб келинган ускуналар тўлиқ фойдаланилмаяпти, айримларининг қодоғи ҳали очилмаган. Масалан, Гурлан тумани шифохонасига 300 минг долларга олиб берилган MSKT аппарати қувватига нисбатан фақат 9 фоизга хизмат кўрсатмоқда. Ёки Навоий вилояти шошилинч марказидаги қарийб 1 миллион доллар турган ангиограф 4 фоиз юклама билан ишламоқда.
Ушбу ускуналар масъуллари хусусий клиникаларга бориб, тадбиркорлар бу аппаратларни қандай самарали ишлатяптиганини кўришлари ва ўрганишлари лозимлиги таъкидланди.