Энг яхши шифокор ва раҳбарлар муносиб рағбатлантирилади
Президент Шавкат Мирзиёев тиббиёт ходимлари билан учрашувда соғлиқни сақлашни ислоҳ қилиш ва тиббий хизматни маҳаллаларга яқинлаштириш вазифаларини белгилади.
Эндиликда вилоят ва туман соғлиқни сақлаш раҳбарларининг кунлик қабули маҳаллаларда ўтказилади.
Интеграциялашган тизим жорий этилиб, туман ва вилоят бош шифокорлари республика марказлари билан тўғридан-тўғри ишлайди.
Улар ҳудуддаги касалликлар тури ва динамикасига қараб марказларга буюртма беради, касалликларнинг олдини олиш ва шифокорларнинг малакасини ошириш бўйича аниқ вазифалар қўяди.
Барча раҳбарлар марказ директорлари, вилоят ва туман бош шифокорлари, оилавий поликлиника мудирлари бир ойлик аниқ режа асосида ишлайди.
Касалликларнинг олдини олиш, беморларни ҳудуднинг ўзида самарали даволаш, дори тақсимотини йўлга қўйиш, кадрлар малакасини ошириш, соғлом муҳит ва сифатли хизмат ташкил этган, рақамлаштиришни тўлиқ якунлаган энг яхши вилоят ва туман соғлиқни сақлаш раҳбарлари ҳамда оилавий поликлиника мудирлари “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган тиббиёт ходими” унвони, орден ва медаллар ҳамда 30 миллион сўмлик пул мукофоти билан тақдирланади.
Ҳар бир вилоятда энг яхши икки туман раҳбари ва поликлиника мудири АҚШ, Германия, Буюк Британия, Корея ва Туркияда малака ошириш курсларига юборилади.