Президент Мирзиёев 8 ноябрь куни тиббиёт ходимлари куни муносабати билан йўллаган табригида соҳа вакилларининг меҳнати юксак баҳоланишини таъкидлаб, улар учун моддий ҳамда ижтимоий шароитлар босқичма-босқич яхшиланишини билдирган эди. Шунингдек, соҳа молиялаштиришини ошириш, рақамлаштириш ва кадрлар тайёрлашни кучайтириш устувор йўналишлардан бири этиб белгиланди.
Қуёш панеллари ўрнатганларга 153 млрд сўмдан зиёд субсидия берилган
Жорий йилнинг январь-сентябрь ойларида 35 мингдан зиёд жисмоний шахс электр тармоқларига ўтказилган қуёш энергияси учун 153,6 млрд сўм давлат буджетидан субсидия олди.
Субсидиянинг энг катта қисми Хоразм вилояти (42,6 млрд сўм), Қорақалпоғистон Республикаси (22,4 млрд сўм) ва Бухоро вилоятига (15,3 млрд сўм) тўғри келмоқда.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йил 1 апрелдан хонадонига қуёш панелларини ўрнатганларга ишлаб чиқарилган ва ягона электр энергетика тизимига узатилган электр энергиясининг ҳар бир киловатт·соати учун 1000 сўмдан субсидия ажратилиши белгиланган.
Сирдарёда нарколаборатория, Наманганда эса наркосавдогарлар фош этилди
Давлат хавфсизлик хизмати ва ички ишлар органлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида Сирдарё ҳамда Наманган вилоятларида гиёҳванд моддалар билан боғлиқ бир нечта жиноят фош этилди.
Сирдарё вилоятининг Гулистон шаҳрида 1995 йилда туғилган эр-хотин ва уларнинг шериги уй шароитида синтетик “Мефедрон” моддаси тайёрлаб, “закладка” орқали сотиб келган. Нарколабораториядан 4 кг 373 грамм “Мефедрон”, электрон тарози, миксер, противогаз ва қадоқлаш жиҳозлари ашёвий далил сифатида олинди. Уларга нисбатан ЖКнинг 273-моддаси 5-қисми билан жиноят иши қўзғатилган.
Наманган вилоятидаги тадбирда эса 1975 йилда туғилган фуқаро Қирғизистондан чегара орқали 9 кг 702 грамм “гашиш”ни ноқонуний олиб кириш вақтида қўлга олинган. Унга нисбатан ЖКнинг 223 ва 246-моддалари бўйича жиноят иши очилиб, қамоқ эҳтиёт чораси қўлланди.
Яна бир ҳолатда, Наманган шаҳрида 1990 йилда туғилган шахс 3,2 миллиард сўмлик 61 мингдан зиёд контрафакт ва кучли таъсир қилувчи дори воситаларни қабул қилаётганда ушланган. Тезкор ҳаракатлар натижасида бу дори воситаларни тарқатиш билан шуғулланган яна 5 нафар шахс аниқланган. Уларга нисбатан ҳам жиноят иши қўзғатилиб, тергов олиб борилмоқда.
Эркинжон Турдимов: “Тўй беллашув эмас, бахт куни, дуо куни”
Сирдарё вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов вилоят раҳбарлари ва аҳолига тўй ҳамда маросимларни меъёрда, исрофсиз ўтказиш бўйича мурожаат қилди. Бу ҳақда у вилоят фаоллари иштирокида бўлиб ўтган йиғилишда таъкидлади.
Ҳокимнинг сўзларига кўра, охирги пайтларда тўй ва маросимларда ортиқча исроф ҳолатлари кўпайган.
“Афсуски, айримлар бу билан одамларни ҳайратга соламан деб ўйлашади. Лекин тўй беллашув эмас, бахт куни, дуо куни эканлигини кўпчилик унутиб қўймоқда”,
— деди Турдимов.
Унинг таъкидлашича, раҳбарлар халққа “гап билан эмас, амалиёт билан” ўрнак бўлиши керак.
“Кўз-кўз қилиш, мақтаниш — бу фақат калтабинлик. Шунинг учун Сирдарё вилояти раҳбарлари ва уларнинг яқинлари тўйларни меъёрда ўтказишда халққа ўрнак бўлиши шарт”,
— дея қўшимча қилди ҳоким.