"Ўзсувтаъминот" АЖ: "счётчик"ларни алмаштириш истеъмолчи зиммасида(ми?)
Сўнгги бир ярим йилда экологияга оид қарийб 2,5 минг ҳуқуқбузарлик аниқланди
Сўнгги бир ярим йил давомида мамлакатимизда экология соҳасига оид 2 466 та маъмурий ҳуқуқбузарлик иши кўриб чиқилди.
Суд маълумотларига кўра, жами 2 737 нафар шахсга нисбатан иш қўзғатилган. Шулардан 2 478 нафар шахс 2 235 та иш бўйича маъмурий жавобгарликка тортилган, 259 нафар шахсга нисбатан эса 231 та иш юритувидан тугатилган.
Ҳуқуқбузарликларнинг ярмидан кўпи Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро, Самарқанд, Сирдарё ва Тошкент ҳудудларига тўғри келади.
Қозоғистонда 2026 йил учун диний байрамлар тақвими тасдиқланди
Унда Рамазон, Қадр кечаси, Ҳайит ва Қурбон ҳайит кунлари акс этган.
Қозоғистон мусулмонлари диний бошқармаси (ҚМДБ)нинг Шариат ва фатво бўлими 2026 йил учун диний сана ва байрамлар тақвимини тасдиқлади, деб хабар берди Uchet.kz.
Расмий маълумотга кўра, 2026 йилдаги муҳим диний кунлар қуйидагича белгиланди:
— Рамазон ойи — 2026 йил 19 февралда бошланади.
— Қадр кечаси — 16 мартдан 17 мартга ўтар кечаси нишонланади.
— Рамазон ҳайити— 20 март куни бўлади.
— Қурбон ҳайитнинг биринчи куни — 27 май, байрам 29 майгача давом этади.
ҚМДБ таъкидлашича, ҳижрий тақвим бўйича ойларнинг бошланиш санаси аниқ астрономик ҳисоб-китоблар ва халқаро илмий марказлар маълумотлари асосида белгиланган. Бу эса диний саналарни аниқ ва ягона тарзда белгилашни таъминлайди.
Маълумот учун, Ўзбекистонда одатда Марказий Осиё давлатлари билан бир хил кунда диний байрамлар нишонланади.
BBC раҳбарлари Трамп ҳақидаги фильм можароси ортидан истеъфога чиқди
BBC бош директори Тим Дэви ва BBC News раҳбари Дебора Тернесс истеъфога чиқди. Бу қарор телерадиокорпорациянинг “Panorama” ҳужжатли фильмида Доналд Трампнинг 2021 йил 6 январдаги нутқи таҳрирлангани ҳақидаги даъволар ортидан қабул қилинди.
The Telegraph маълумотича, собиқ журналист Майкл Прескотт директорлар кенгашига йўллаган меморандумда BBC воқеалар хронологиясини бузгани ва президент нутқининг мазмунини ўзгартирганини билдирган.
BBC ички текширув бошлаган бўлса-да, вазият жамоатчилик танқидига сабаб бўлди. АҚШ президентининг матбуот котиби Кэролайн Левитт телекомпанияни “сўл тарғибот машинаси” деб атади.
Маълумки, 2021 йил 6 январь куни Трамп тарафдорлари Конгресс биносига бостириб кирган, бу воқеада беш киши ҳалок бўлган ва 140 нафар полициячи жароҳатланган эди.
Ўзбекистонда давлат тиббиёт муассасалари 5 кунлик иш ҳафтасига ўтади
2026 йил 1 апрелдан бошлаб Ўзбекистондаги давлат тиббиёт муассасаларида иш ҳафтаси олти кунликдан беш кунлик тизимга ўтказилади. Бу ҳақда Президент Шавкат Мирзиёев имзолаган тиббиёт ва фармацевтика ходимларини қўллаб-қувватлаш тўғрисидаги қарорда белгиланган.
Ҳужжатга кўра, тиббиёт муассасалари фаолиятининг узлуксизлигини таъминлаш мақсадида байрам ва дам олиш кунлари иш жараёни навбатчилик асосида ташкил этилади.
Президент Мирзиёев 8 ноябрь куни тиббиёт ходимлари куни муносабати билан йўллаган табригида соҳа вакилларининг меҳнати юксак баҳоланишини таъкидлаб, улар учун моддий ҳамда ижтимоий шароитлар босқичма-босқич яхшиланишини билдирган эди. Шунингдек, соҳа молиялаштиришини ошириш, рақамлаштириш ва кадрлар тайёрлашни кучайтириш устувор йўналишлардан бири этиб белгиланди.