Дўстликдаги норозиликлар: катталар туманга етиб борди Жиззах вилояти, Дўстлик туманидаги эски деҳқон бозори бузилиши билан боғлиқ можаро ҳануз жамоатчилик муҳокамасида. EFFECT.uz таҳририяти бу ҳолатни бир неча бор ёритган — тадбиркорларнинг норозилиги, уларнинг…
Дўстликдаги деҳқон бозор ҳудудида чиқиндилар ёқиб юборилди
Effect.uz’га Жиззах вилоятининг Дўстлик туманидаги эски бозорда чиқиндилар ёқиб юборилгани акс этган видеолавҳа келиб тушди.
Маълум қилинишича, бир уюм чиқиндилар бозор раҳбариятининг ўғли томонидан ёқиб юборилган. Ахлат ташлаш учун алоҳида белгиланган жой бор лекин, у ҳудудга қурилиш материаллари туширилган. Чиқинди эса бозор ҳудудида ёқилган. Бу эса экологик муҳитга жиддий таъсир кўрсатмасдан қолмайди. Effect.uz ҳолат юзасидан тегишли идораларнинг муносабатини сўрайди.
Эслатиб ўтамиз, Дўстлик туманидаги эски деҳқон бозори бузилиши билан боғлиқ можаро ҳануз жамоатчилик муҳокамасида.
EFFECT.uz таҳририяти бу ҳолатни бир неча бор ёритган — тадбиркорларнинг норозилиги, уларнинг ҳуқуқларига муносабат ва маҳаллий раҳбарият фаолияти таҳлил қилинган материаллар эълон қилинган.
Фарғонадаги оғир жиноят муҳокама этилди
Ички ишлар вазирлигининг ахборот хизматига кўра, Фарғона вилоятининг Ўзбекистон туманида содир этилган оғир турдаги жиноят вилоят ИИБ раҳбарияти ва кенг жамоатчилик иштирокида муҳокама қилинган.
Ўзбекистон спорт тарихида яна бир муҳим воқеа: Баҳромжон Газиев FEI Solidarity Group қўмитаси аъзосига айланди
Ўзбекистон отчилик ва от спорти федерацияси раиси Баҳромжон Газиев Халқаро от спорти федерациясининг (FEI) энг нуфузли тузилмалардан бири — FEI Solidarity Group қўмитасига аъзо этиб тайинланди.
Мазкур қарор 2025 йил 4–7 ноябрь кунлари Гонконгда ўтказилган FEI Бош ассамблеяси давомида қабул қилинди. Унда 134 та мамлакатдан делегатлар иштирок этган.
Б.Газиев ушбу лавозимга Евроосиё от спорти ассоциацияси (EEA) номидан, 11 та мамлакатни бирлаштирган минтақавий ташкилот вакили сифатида тайинланди. У бу лавозимда Қирғизистон Миллий Олимпия қўмитаси раиси Садир Мамитовни алмаштирди.
Газиевнинг FEI Solidarity Group'га кириши — бу нафақат Ўзбекистон от спортининг халқаро миқёсда тан олинишидир, балки мамлакатнинг спорт дипломатиясида мустаҳкам ўринга эга бўлаётганидан ҳам дарак беради.
Ассамблея давомида Ўзбекистон яна бир муҳим ташаббус билан чиқди — 2027 йилда FEI Бош ассамблеясини Тошкентда ўтказиш учун расмий ариза топширилди. Халқаро экспертларнинг фикрича, бу таклиф катта эҳтимол билан маъқулланади, чунки сўнгги йилларда мамлакатда от спорти инфратузилмасини ривожлантириш, халқаро мусобақалар ўтказиш бўйича сезиларли ютуқларга эришилган.
FEI Solidarity астури 2011–2012 йилларда Olympic Solidarity лойиҳаси асосида ташкил этилган бўлиб, унинг мақсади — аъзо мамлакатларда от спортини ривожлантириш, техник ва молиявий ёрдам кўрсатиш, мураббийлар ҳамда ҳакамларни тайёрлаш, ёшлар ва инклюзив дастурларни қўллаб-қувватлашдан иборат.
Қўмита FEI'нинг тўққизта минтақавий гуруҳидаги стратегик ташаббусларни мувофиқлаштириб, глобал миқёсда спорт ривожига хизмат қилади.
Ўзбекистон вакилининг ушбу тузилма таркибига кириши эса мамлакатнинг халқаро спорт бошқарувидаги овозини кучайтирадиган муҳим қадам сифатида баҳоланмоқда.
Президент тиббиёт ва фармацевтика ходимларини қўллаб-қувватлаш бўйича янги қарор қабул қилди: маош ошади, янги имтиёзлар берилади
Президент Шавкат Мирзиёев давлат тиббиёт муассасалари ходимларини ижтимоий ҳимоя қилиш ва моддий рағбатлантиришни кучайтиришга қаратилган қарорни имзолади.
Ҳужжат билан ҳукуматга 2026 йилдан бошлаб соҳа ходимларини қўллаб-қувватлаш бўйича қатор аниқ чора-тадбирларни амалга ошириш вазифаси юклатилди.
Қарорга мувофиқ, 2026 йилдан бошлаб:
🔷Тиббиёт ходимлари куни муносабати билан ҳар йили меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорида рағбат тақдим этилади.
🔷1 апрелдан давлат тиббиёт муассасалари 5 кунлик иш ҳафтасига ўтади (байрам ва дам олиш кунларида навбатчилик сақланади).
🔷1 январдан янги даволаш усулини жорий этиб, ижобий натижага эришган шифокорларга — БҲМнинг 50 баравари миқдорида бир марталик мукофот берилади.
🔷15 йил стажга эга ходимлар фарзандлари учун ОТМ бакалавриатидаги йиллик контракт тўловининг 30 фоизи (БҲМ 15 бараваридан ошмаган ҳолда) қопланади.
🔷Халқаро илмий маълумотлар базасида чоп этилган мақолалар учун сарфланган харажатлар тўлиқ қопланади.
🔷Ҳар йили 500 нафар (15 йил стажли) ходим учун ипотека орқали олинадиган уйнинг дастлабки бадали 25 фоизгача қопланади.
🔷Миллий аккредитациядан ўтган муассаса ходимларига лавозим маошининг 10% миқдорида ойлик устама берилади.
🔷Камида 3 йил стажга эга ходимлар йилда бир марта бепул юқори технологик тиббий ёрдам олиш ҳуқуқига эга бўлади.
🔷Камида 15 йил стажга эга ходимлар учун йилда бир маротаба республика санаторийларига бепул йўлланма ажратилади.
🔷Барча турдаги давлат хизматлари учун тўловлар тиббиёт ва фармацевтика ходимлари учун икки баробарга камайтиради.
Шунингдек, Иқтисодиёт ва молия вазирлигига 2026 йилдан бошлаб Жамғармага ҳар йили индексация билан 100 миллиард сўм ажратиш ҳамда зарур харажатларни Давлат бюджетида кўзда тутиш вазифаси юклатилган.