Андижонда вояга етмаган қизлар жанжали бўйича текширув бошланди
Ижтимоий тармоқларда Андижон шаҳрида бир қизни бошқа қизлар гуруҳ бўлиб ургани акс этган видео тарқалди. Вилоят ички ишлар бошқармаси мазкур ҳолат юзасидан расмий изоҳ берди.
Маълум қилинишича, воқеа 7 ноябрь куни Андижон шаҳрининг “Мустақиллик” маҳалласидаги кўп қаватли уй олдида содир бўлган. Шу маҳаллада яшовчи вояга етмаган Е.М. ва Шўрбулоқ маҳалласида истиқомат қилувчи Й.Д. ўзаро келишмовчилик сабаб жанжаллашган. Жанжалга Й.Д. билан бирга бўлган яна уч дугона ҳам аралашиб, Е.М.га тан жароҳати етказишган.
Ҳозирда воқеа юзасидан Андижон шаҳар ИИО ФМБ томонидан терговга қадар текширув ишлари олиб борилмоқда.
Шунингдек, вояга етмаган Й.Д., Ш.Б., А.И. ва И.М.ларнинг ота-оналарига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 47-моддасига асосан маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, бундан олдин Андижон шаҳридаги 10-мактабда ўқийдиган қизлар тунги клубларда ишлаётгани ҳақида хабар берилганди. Уларнинг хулқи ва хатти-ҳаракатлари юзасидан бир неча бор профилактик суҳбатлар олиб борилган.
Шунингдек, Самарқанд вилояти Ургут туманидаги 41-умумтаълим мактаби 9-синф ўқувчи қизлари жанжаллашгани хабар қилинган эди.
Бир ярим йилда 400 дан ортиқ шахс экология билан боғлиқ жиноят учун судланган
Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги ҳуқуқбузарликлар Олий суд ахборот хизмати томонидан таҳлил қилинди.
Маълумотга кўра, 2024–2025 йилнинг 1-ярмида судлар томонидан 220 та жиноят иши кўриб чиқилиб, 403 нафар шахс жавобгарликка тортилган. Энг кўп жиноятлар Қорақалпоғистон Республикаси ва Самарқанд вилояти ҳиссасига тўғри келган.
Асосий ҳолатлар:
🔵ҳайвонот ва ўсимлик дунёсига зиён етказиш,
🔵ўрмон ва экинзорларни шикастлаш ёки нобуд қилиш ҳолатлари.
Шу билан бирга, судлар томонидан 2 737 нафар шахсга нисбатан 2 466 та маъмурий иш кўрилган.
Бу ҳолатлар асосан сувдан фойдаланиш, ов ва балиқ овлаш қоидаларини бузиш ҳамда рухсатсиз қазилма қазиш билан боғлиқ бўлган.
Марҳамат тумани ҳокимлигида сунъий интеллектли виртуал мухбир иш бошлади
Андижон вилоятининг Марҳамат тумани ҳокимлиги матбуот хизмати ахборот технологияларини жорий этишда янги босқични бошлади.
Туман ҳокимлигида эндиликда янгиликлар сунъий интеллект асосида ишловчи виртуал мухбир орқали тайёрланиб, аҳолига тақдим этилади.
Лойиҳа мақсади — ахборотни тез, аниқ ва замонавий усулда етказиш, шу билан бирга ҳудудда рақамли ислоҳотларни жадаллаштиришдан иборат.
Марҳамат тумани ҳокимлиги бу ташаббус орқали оммавий ахборот соҳасида сунъий интеллект технологияларини амалда қўллаш бўйича илк тажрибалардан бирига айланди.
Зироат Мирзиёева — онкология соҳасидаги энг нуфузли 100 нафар аёл қаторида
OncoDaily халқаро платформаси саратон касаллигига қарши кураш соҳасидаги жаҳон етакчилари орасидан "Онкология соҳасидаги энг нуфузли 100 нафар аёл" рейтингини эълон қилди. Ушбу нуфузли рўйхатдан Ўзбекистон Республикасининг Биринчи хоними, "Замин" халқаро жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси Зироат Мирзиёева ҳам ўрин олди.
Экспертлар Зироат Мирзиёеванинг болаларда онкологик касалликларни эрта аниқлаш ва даволаш бўйича ташаббусларини илгари суриш, болалар онкологияси соҳасида халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш ҳамда оғир касалликларга чалинган болаларнинг яшовчанлик даражасини ошириш бўйича глобал ҳаракатни қўллаб-қувватлашдаги фаолиятини алоҳида эътироф этди.
Шунингдек, у 2025 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеяси доирасида Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ва St. Jude тадқиқот шифохонаси ҳамкорлигида ўтказилган “Саратон ва бошқа ҳаёт учун хавфли касалликларга чалинган болаларнинг яшовчанлигини ошириш ва азоб-уқубатларини камайтириш бўйича глобал ҳаракат” номли форумга раислик қилган. Форумда у жаҳон ҳамжамиятини саратонга чалинган болаларнинг яшовчанлик даражасини ошириш учун шошилинч чоралар кўришга чақирган.
Зироат Мирзиёеванинг фаолиятида айниқса яшовчанлик кўрсаткичлари паст бўлган мамлакатларда болаларга тиббий ёрдамдан тенг фойдаланишни таъминлаш масалалари муҳим ўрин тутади. У миллий стратегияларни 2030 йилга бориб саратон касаллигига чалинган болаларнинг яшовчанлик даражасини 60 фоизга етказиш мақсадида халқаро дастурлар билан боғлаш орқали Ўзбекистоннинг глобал соғлиқни сақлаш сиёсатдаги нуфузини янада мустаҳкамламоқда.
Зироат Мирзиёеванинг мазкур халқаро рейтингга киритилиши унинг юқумли бўлмаган касалликларга қарши курашни миллий ва глобал даражада кучайтиришга қўшган шахсий ҳиссасининг эътирофи, шу билан бирга, Янги Ўзбекистонда соғлиқни сақлаш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар самарадорлигининг яна бир исботидир.