Қора денгиз соҳили — 2026 йилнинг энг яхши саёҳат манзили
Дунёнинг нуфузли сайёҳат нашри — National Geographic 2026 йил учун энг яхши саёҳат йўналишларини эълон қилди. Унга кўра, Туркиянинг Қора денгиз соҳили йилнинг энг яхши саёҳат манзили деб топилди. Нашр таъкидлашича, бу ҳудуд шаҳар шовқинидан йироқ, ҳақиқий турк маданияти ва табиат гўзаллигини ҳис қилишни истовчилар учун ноёб йўналишдир.
Ҳар йили ўтказиладиган “Best of the World” танловида келгуси йилнинг 25 та энг яхши йўналиши танланади. Бу йил Қора денгиз соҳили ҳайратланарли тоғлари, ям-яшил водийлари, бой маданий мероси ва маҳаллий ҳаёти билан ажралиб турди. Минтақа илгари ҳам CNN Travel ва Lonely Planet томонидан энг яхши саёҳат манзиллари сирасига киритилган.
Қора денгизда сёрфинг ва чанғи каби фаол дам олиш имкониятлари мавжуд бўлиб, Чамбаши ва Ризедаги тоғли ҳудудлар спорт ихлосмандлари учун жозибали ҳисобланади. Шу билан бирга, Трабзоннинг Сумела монастири, Ризенинг Зил қалъаси, Сафранболу ва Трабзон шаҳарларидаги тарихий манзиллар сайёҳларни ўзига ром этади.
Минтақанинг гастрономик бойлиги ҳам алоҳида эътиборга молик: ҳамсили палов, куймак, акчаабат кўфтаси, самсун пидеси ва маҳаллий сутлачи таомлари туристлар орасида катта қизиқиш уйғотмоқда. Ризе ва Артвиндаги чой плантациялари, Орду ҳамда Гиресундаги ёнғоқ хўжаликлари эса минтақанинг иқтисодий ва маданий қиёфасини тўлдиради.
National Geographic таъкидлаганидек, Қора денгиз — бир вақтнинг ўзида денгиз тўлқинларида сёрфинг қилиш ва қорли тоғларда чанғи учиш мумкин бўлган дунёдаги камсонли жойлардан биридир.
"Қўлингиз дард кўрмасин, азиз шифокорлар" – президент тиббиёт ходимларини касб байрами билан табриклади
Президент Шавкат Мирзиёев 8 ноябрь — Тиббиёт ходимлари куни муносабати билан соҳа вакилларини самимий табриклади. Давлат раҳбари халқ саломатлигини муҳофаза қилаётган шифокор ва тиббиёт ходимларига миннатдорлик билдириб, уларнинг меҳнати орқали мамлакатда тиббиёт тизими янги босқичга кўтарилаётганини таъкидлади.
Президент сўзларига кўра, сўнгги йилларда соҳага ажратилаётган маблағлар 6 баробар ошган, 490 та муассаса қайта ташкил этилган, 350 та мустақил oilaviy поликлиника фаолияти йўлга қўйилган. Бирламчи тиббий ёрдамнинг янги модели жорий этилди, юқори технологияли хизматлар минтақаларгача етказилди.
2017 йилдан буён оналар ўлими 21 промилледан 11 промиллеге, чақалоқлар ўлими 11,5 промилледан 7,8 промиллеге тушган. Тиббиётда рақамлаштириш жараёнида DMED ягона электрон платформа ишга туширилиб, 36 млн нафар фуқаронинг маълумотлари киритилди.
Шунингдек, хусусий клиникалар сони 3,5 мингдан 9 мингга етди, фармацевтика ишлаб чиқариши 1,4 трлн сўмдан 6,3 трлн сўмга ошди. Президент таъкидлаганидек, тиббиёт олий таълим муассасалари ичида Тошкент давлат тиббиёт университети ташкил этилди, Самарқанд университети эса халқаро рейтингда ўз ўрнига эга бўлди.
Давлат раҳбари шифокорларнинг соғлом миллат барпо этишдаги хизматларини юксак баҳолаб, уларга сиҳат-саломатлик, бахт ва фаолиятларида катта муваффақиятлар тилади.
“Қўлингиз дард кўрмасин, азиз шифокорлар”,
— дея табрик сўзини якунлади президент Мирзиёев.