National Geographic таъкидлаганидек, Қора денгиз — бир вақтнинг ўзида денгиз тўлқинларида сёрфинг қилиш ва қорли тоғларда чанғи учиш мумкин бўлган дунёдаги камсонли жойлардан биридир.
"Қўлингиз дард кўрмасин, азиз шифокорлар" – президент тиббиёт ходимларини касб байрами билан табриклади
Президент Шавкат Мирзиёев 8 ноябрь — Тиббиёт ходимлари куни муносабати билан соҳа вакилларини самимий табриклади. Давлат раҳбари халқ саломатлигини муҳофаза қилаётган шифокор ва тиббиёт ходимларига миннатдорлик билдириб, уларнинг меҳнати орқали мамлакатда тиббиёт тизими янги босқичга кўтарилаётганини таъкидлади.
Президент сўзларига кўра, сўнгги йилларда соҳага ажратилаётган маблағлар 6 баробар ошган, 490 та муассаса қайта ташкил этилган, 350 та мустақил oilaviy поликлиника фаолияти йўлга қўйилган. Бирламчи тиббий ёрдамнинг янги модели жорий этилди, юқори технологияли хизматлар минтақаларгача етказилди.
2017 йилдан буён оналар ўлими 21 промилледан 11 промиллеге, чақалоқлар ўлими 11,5 промилледан 7,8 промиллеге тушган. Тиббиётда рақамлаштириш жараёнида DMED ягона электрон платформа ишга туширилиб, 36 млн нафар фуқаронинг маълумотлари киритилди.
Шунингдек, хусусий клиникалар сони 3,5 мингдан 9 мингга етди, фармацевтика ишлаб чиқариши 1,4 трлн сўмдан 6,3 трлн сўмга ошди. Президент таъкидлаганидек, тиббиёт олий таълим муассасалари ичида Тошкент давлат тиббиёт университети ташкил этилди, Самарқанд университети эса халқаро рейтингда ўз ўрнига эга бўлди.
Давлат раҳбари шифокорларнинг соғлом миллат барпо этишдаги хизматларини юксак баҳолаб, уларга сиҳат-саломатлик, бахт ва фаолиятларида катта муваффақиятлар тилади.
— дея табрик сўзини якунлади президент Мирзиёев.