Почта ва курьерлик жўнатмаси божхона органлари томонидан хавфни бошқариш тизимини қўллаган ҳолда “қизил”, “сариқ” ва “яшил” йўлаклар орқали рўйхатга олинган жўнатмалар декларацияси асосида божхона назоратидан ўтказилади.
Жиззахдаги муаммолар ҳануз ижобий ечимини топгани йўқ
Сенатнинг суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Абдулҳақим Эшмуротов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Жиззах вилоятида хавфсиз муҳитни шакллантириш, криминоген вазиятни барқарорлаштириш, ижтимоий профилактика тизимини кучайтириш ҳамда коррупцияга, хусусан, маиший коррупцияга қарши курашиш йўналишида амалга оширилаётган ишлар ҳолатини ўрганди.
Ўрганишлар давомида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, мутасадди ташкилотлар, “махалла еттилиги” вакиллари, маҳалла фаоллари ҳамда жамоатчилик иштирокида жойлардаги натижалар ва мавжуд камчиликлар таҳлил қилинди.
Шунингдек, ишчи гуруҳ аъзолари Жиззах шаҳридаги Марказий деҳқон бозори, Кимёгар маҳалласда жойлашган рақамлаштирилган жарима майдончаси ҳамда бир қатор савдо мажмуаларида бозор фаолиятини рақамлаштириш жараёнлари билан танишди.
Рақамлаштириш орқали шаффофликни таъминлаш, коррупцион хавфларни камайтириш ва тадбиркорлар учун қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш бўйича тегишли таклиф ва тавсиялар берилди.
Сенатор Халқ депутатлари Жиззах вилояти Кенгашининг навбатдаги сессиясида ҳам иштирок этиб, ҳудудда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва криминоген вазиятни барқарорлаштириш борасида амалга оширилган ижобий ишларини алоҳида қайд этди.
Бироқ EFFECT.UZ таҳририяти томонидан илгари ёритилган Дўстлик бозори ва Дўстлик тумани ҳокимлиги билан боғлиқ муаммолар ҳануз ижобий ечимини топгани йўқ. Бу ҳолат аҳоли ўртасида норозилик ва ишончсизлик кайфиятларини келтириб чиқармоқда.
Аҳолининг розилиги ва осойишталиги — ҳар қандай ислоҳотнинг асосидир. Жамиятда ишсизликни камайтириш бўйича чоралар кўрилаётган бир пайтда, фуқароларнинг моддий таъминотдан узилиши янги ижтимоий муаммоларни келтириб чиқариши мумкин.
EFFECT.UZ мазкур ҳолат юзасидан юқори турувчи органлардан расмий муносабат кутмоқда.