Шавкат Мирзиёев АҚШ президенти Дональд Трамп билан Оқ уйда учрашув ўтказди. Бу учрашув икки давлат муносабатларини янги босқичга олиб чиқишда муҳим аҳамият касб этди.
Ўзбекистонда биринчи микромолия банки ташкил этилди
Марказий банк қарорига мувофиқ, “Tayyab Finance Mikromoliya Tashkiloti” акциядорлик жамиятига микромолия банки фаолиятини амалга ошириш учун расмий лицензия берилди.
Шу муносабат билан “Tayyab Finance” микромолия ташкилоти фаолияти “TAYANCH” микромолия банки фаолиятига айлантирилди. Ҳозирда тегишли реестрларда зарур ўзгаришлар киритилмоқда.
Халқаро почта жўнатмаларини божхона расмийлаштирувидан ўтказиш тартиби белгиланди
Ҳукумат қарори билан “Халқаро почта ва курьерлик жўнатмаларини божхона назорати ва расмийлаштирувидан ўтказиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, почта ва курьерлик жўнатмаларида юбориладиган ҳамда божхона чегараси орқали олиб ўтиладиган товарлар божхона назоратидан ўтказилиши керак.
Почта алоқаси оператори ва экспресс ташувчи томонидан почта ва курьерлик жўнатмалари божхона кўздан кечируви ҳамда божхона кўригини ўтказиш учун божхона органларига тақдим этилади.
Ушбу жўнатмалар орқали олиб кириладиган ва юбориладиган товарлар божхона назоратида ташиш шартларига риоя этган ҳолда манзил божхона постига етказилади.
Жўнатмаларни ташиш, юклаш (қайта юклаш), тушириш, сақлаш ва бошқа шу каби юк операцияларини амалга оширишда юзага келадиган харажатлар почта алоқаси оператори ёки экспресс ташувчи ҳисобидан қопланади.
Почта ва курьерлик жўнатмаси божхона органлари томонидан хавфни бошқариш тизимини қўллаган ҳолда “қизил”, “сариқ” ва “яшил” йўлаклар орқали рўйхатга олинган жўнатмалар декларацияси асосида божхона назоратидан ўтказилади.
Жиззахдаги муаммолар ҳануз ижобий ечимини топгани йўқ
Сенатнинг суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси раиси Абдулҳақим Эшмуротов бошчилигидаги ишчи гуруҳ Жиззах вилоятида хавфсиз муҳитни шакллантириш, криминоген вазиятни барқарорлаштириш, ижтимоий профилактика тизимини кучайтириш ҳамда коррупцияга, хусусан, маиший коррупцияга қарши курашиш йўналишида амалга оширилаётган ишлар ҳолатини ўрганди.
Ўрганишлар давомида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, мутасадди ташкилотлар, “махалла еттилиги” вакиллари, маҳалла фаоллари ҳамда жамоатчилик иштирокида жойлардаги натижалар ва мавжуд камчиликлар таҳлил қилинди.
Шунингдек, ишчи гуруҳ аъзолари Жиззах шаҳридаги Марказий деҳқон бозори, Кимёгар маҳалласда жойлашган рақамлаштирилган жарима майдончаси ҳамда бир қатор савдо мажмуаларида бозор фаолиятини рақамлаштириш жараёнлари билан танишди.
Рақамлаштириш орқали шаффофликни таъминлаш, коррупцион хавфларни камайтириш ва тадбиркорлар учун қулай ишбилармонлик муҳитини яратиш бўйича тегишли таклиф ва тавсиялар берилди.
Сенатор Халқ депутатлари Жиззах вилояти Кенгашининг навбатдаги сессиясида ҳам иштирок этиб, ҳудудда ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва криминоген вазиятни барқарорлаштириш борасида амалга оширилган ижобий ишларини алоҳида қайд этди.
Бироқ EFFECT.UZ таҳририяти томонидан илгари ёритилган Дўстлик бозори ва Дўстлик тумани ҳокимлиги билан боғлиқ муаммолар ҳануз ижобий ечимини топгани йўқ. Бу ҳолат аҳоли ўртасида норозилик ва ишончсизлик кайфиятларини келтириб чиқармоқда.
Аҳолининг розилиги ва осойишталиги — ҳар қандай ислоҳотнинг асосидир. Жамиятда ишсизликни камайтириш бўйича чоралар кўрилаётган бир пайтда, фуқароларнинг моддий таъминотдан узилиши янги ижтимоий муаммоларни келтириб чиқариши мумкин.
EFFECT.UZ мазкур ҳолат юзасидан юқори турувчи органлардан расмий муносабат кутмоқда.