Бу учрашув икки давлат муносабатларини янги босқичга олиб чиқиш ва стратегик ҳамкорликни кенгайтиришда муҳим аҳамиятга эга экани таъкидланди.
"Браконьерликка қарши курашиш” ойи эълон қилинди
Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги томонидан республикада ноябрь ойи “Браконьерликка қарши курашиш” ойи деб белгиланди.
Мақсад — Ўзбекистон Республикасининг “Экологик назорат тўғрисида”, “Табиатни муҳофаза қилиш тўғрисида” ва “Ҳайвонот дунёси ва ундан фойдаланиш тўғрисида”ги қонунлари ижросини таъминлаш ҳамда браконьерликка қарши қатъий чоралар кўришдир.
Oй давомида барча муҳофаза қилинадиган табиий ҳудудларда, шунингдек, республика чўл, тоғли ҳудудлари ва табиий сув ҳавзаларида ноқонуний равишда ўсимлик ва ҳайвонот дунёсидан фойдаланиш, жумладан ноқонуний балиқ овлаш бўйича тегишли ташкилотлар билан ҳамкорликда рейд тадбирлари амалга оширилади.
Ҳар бир ҳудудда рейд тадбирлари ўтказиш бўйича тезкор гуруҳлар шакллантирилиб, ҳайвонот ва ўсимлик дунёси объектларидан фойдаланиш, ов қилиш ва балиқ овлаш қоидаларига риоя этилишини тарғибот ва профилактика ишлари орқали таъминлайди.
Экология вазирлиги браконьерлик ҳолатлари қонунчиликка кўра қатъий жавобгарликка сабаб бўлишини яна бир бор эслатади.
Агар шундай ҳолатларга гувоҳ бўлсангиз, вазирликнинг (71) 207-11-07, (71) 207-11-08 телефон рақамлари, 1157 ва 1207 қисқа рақамлари ёки @ecogovuz_bot орқали хабар беринг,
дейилади вазирлик хабарида.
Сергели тумани ИИБ раҳбариятида ўзгариш
Сергели тумани ИИБ бошлиғи Эргашев Элёр Урдушевич лавозимидан озод этилди.
Унинг ўрнига Анваров Баҳодир Бахтиёрович Сергели тумани ИИБ бошлиғи этиб тайинланди.