“Ўзбекистон билан мисли кўрилмаган савдо-иқтисодий келишувни эълон қилишдан мамнунман” – Доналд Трамп
АҚШ президенти Доналд Трамп “Truth Social” ижтимоий тармоғидаги саҳифасида Ўзбекистон билан янги савдо-иқтисодий келишув ҳақида баёнот берди.
Президент Трамп ўз постида қуйидагича ёзди:
Баёнотда таъкидланишича, икки давлат ўртасидаги янги ҳамкорлик лойиҳалари муҳим минераллар, технологиялар ва инфратузилма соҳаларида стратегик аҳамият касб этади.
Мазкур келишув орқали Ўзбекистон ва АҚШ муносабатлари янги босқичга кўтарилиши кутилмоқда.
“Америка Қўшма Штатлари ва Ўзбекистон ўртасидаги мисли кўрилмаган савдо-иқтисодий келишувни эълон қилишдан мамнунман. Яқин уч йил ичида Ўзбекистон Американинг муҳим минераллар, авиация, автомобил бутловчи қисмлари, инфратузилма, қишлоқ хўжалиги, энергетика ва кимё, ахборот технологиялари ва бошқа муҳим тармоқларига қарийб 35 миллиард доллар, келгуси ўн йилда эса 100 миллиард доллардан ортиқ инвестиция киритади ва харидларни амалга оширади.
Мен Ўзбекистоннинг юксак ҳурматли президенти Шавкат Мирзиёевга миннатдорлик билдираман. Мамлакатларимиз ўртасидаги узоқ муддатли ва самарали муносабатларни интизорлик билан кутамиз!”
Тошкент метросида “Турон китоб бекати” лойиҳаси йўлга қўйилди
Тошкент метрополитенида йўловчилар учун янги китоб мутолааси лойиҳаси – “Турон китоб бекати” йўлга қўйилди. Эндиликда пойтахт метроси йўловчилари саёҳат вақтида китобни жавондан олиб ўқишлари мумкин, уни эса аввалги жойига ёки кутубхона мавжуд бўлган бошқа бекатга қайтаришлари талаб қилинади.
Лойиҳа доирасида маҳаллий ва хорижий муаллифларнинг асарлари метрополитеннинг бир қатор бекатларидаги махсус жавонларга жойлаштирилди. Ҳозирги кунда “Алишер Навоий” ва “Пахтакор” бекатлари орасидаги ўтиш жойи, шунингдек “Туркистон”, “Буюк Ипак йўли”, “Беруний”, “Чилонзор”, “Мингўрик”, “Тошкент” ва “Дўстлик” бекатларида кутубхона жавонлари фаолият кўрсатмоқда.
Келгусида лойиҳа барча ерости ва ерусти бекатларига, шу жумладан, бекатлараро ўтиш жойларига ҳам кенгайтирилиши режалаштирилган.
Лойиҳа “Тошкент метрополитени” ДУК, Республика “Маънавият ва маърифат” маркази ҳамда “Туронбанк” ҳамкорлигида амалга оширилмоқда. Йўловчилар жавондан истаган китобни олиб, саёҳат давомида мутолаа қилишлари ва кейин кутубхонага қайтаришлари мумкин.
Тошкентда иссиқ сувдаги занг ҳолатлари текширилади, тўловлар қайта ҳисоб-китоб қилиниши мумкин
Тошкентда иссиқ сув таъминотида сув рангининг вақтинча ўзгариши билан боғлиқ мурожаатлар бўйича текширувлар давом этмоқда. Veolia Energy Tashkent компанияси иссиқлик тармоқлари ва тугунлар ҳолатини текшириб, фуқароларнинг барча мурожаатларини рўйхатга олмоқда.
Ҳар бир уй техник кўрикдан ўтказилади ва бошқарув компаниялари ҳамда МЖТК вакиллари билан биргаликда ҳолат таҳлил қилинади. Агар иссиқ сув сифати ташқи тармоқлардаги носозликлар билан боғлиқ экани аниқланса, белгиланган тартибда тўловларни қайта ҳисоблаш масаласи кўриб чиқилади.
Қайта ҳисоб-китоб учун компания ва истеъмолчи томонидан биргаликда тузилган далолатномалар асос бўлиб хизмат қилади. Ушбу ҳужжатлар имзолангач, туман бўлимига топширилади ва ҳисоб-китоблар қайта кўриб чиқилади.
Aввал ҳам пойтахтнинг қатор туманларида иссиқ сувда зангли сув келиши ҳолатлари қайд этилган эди. Veolia компанияси бу ҳолатни иситиш мавсумига тайёргарлик билан боғлиқ деган изоҳ бериб, мурожаат қилган истеъмолчилар учун далолатнома асосида тўловлар қайта кўриб чиқилишини маълум қилди.