Декабрдан бошқа ҳудудларда ҳам шу амалиёт жорий қилинади.
⚡️ Бир ойда қарийб 100 миллиард сўмлик газ ва “свeт” ўғирланди
Жорий йил октябр ойида энeргия рeсурсларидан ноқонуний фойдаланиш оқибатида тизимга 99 миллиард сўмлик зарар етказилди.Бу ҳақда Энeргия назорати инспeкцияси маълум қилди.
"Чиқиндидан қарзи бор истеъмолчи тўғридан тўғри электр токидан узилмайди" — Ҳудудий электр тармоқлари
Бугун, 6 ноябрь куни “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖнинг Электр энергиясини сотишни автоматлаштириш марказида ўтказилган пресс-турда масъуллар маълум қилишича, чиқиндидан қарзи бор фуқаролар автоматик равишда электр таъминотисиз қолдирилмайди.
Маълумотга кўра, чиқинди хизматлари бўйича қарздорлик электр билан таъминлашга бевосита таъсир қилмайди. Электр таъминоти фақат электр энергияси учун тўлов қилинмаган ҳолларда тўхтатилиши мумкин.
Ўзбекистон ва АҚШ Эксимбанки ўртасида йирик қўшма лойиҳаларни молиялаштириш бўйича битим имзоланди
6 ноябрь куни Шавкат Мирзиёевнинг Вашингтон шаҳрига амалий ташрифи доирасида АҚШ Экспорт-импорт банки (Эксимбанк) раҳбари Жон Йованович билан учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар берди.
Эксимбанк — АҚШ ҳукуматининг расмий экспорт-кредит агентлиги бўлиб, Америка компанияларининг ташқи иқтисодий фаолиятини қўллаб-қувватлайди ҳамда уларга суғурта, кафолат ва кредит воситаларини тақдим этади.
Учрашувда энергетика, муҳим минераллар, транспорт, қишлоқ хўжалиги, ахборот технологиялари ва бошқа устувор йўналишлардаги йирик лойиҳаларни молиялаштириш бўйича ҳамкорликни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Эксимбанкнинг Ўзбекистон авиапаркини модернизация қилиш ва Boeing самолётларини етказиб беришдаги иштирокига алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар амалий ҳамкорликни давом эттириш ва узоқ муддатли шериклик режасини ишлаб чиқишга келишиб олди.
Учрашув якунида президент ҳузурида Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда АҚШ Эксимбанки ўртасида қўшма лойиҳаларни молиялаштириш тўғрисидаги битим имзоланди.