Ҳоким қарорида иситиш мавсумининг расмий бошланиш санаси 1 ноябрь этиб белгиланган. Бироқ уни амалий равишда ишга тушириш ҳақидаги ҳужжат фақат 5 ноябрь куни имзоланган.
“103” хизматида аҳоли учун “Online-шифокор” консултациялари тизими жорий этилади" — Соғлиқни сақлаш вазирлиги
Юртимизда тез тиббий ёрдам хизмати илғор хорижий тажриба ва замонавий технологиялар асосида такомиллаштирилмоқда.
Хусусан, ушбу йилда соҳада электрон бошқариш тизими ишга туширилди. Бунинг учун 2,4 минг нафар диспетчер ўқитилди.
Натижада мурожаат манзилларига кечикишлар сони 1,1 фоиздан 0,3 фоизга камайди.
Шу билан бирга, Жанубий Кореянинг KOFIH ташкилоти билан ҳамкорликда Тошкент ва Самарқандда симуляцион ўқув марказлари ташкил этилди ва тез тиббий ёрдам бригадалари ходимларининг малакаси оширилди.
Сўнгги саккиз йил давомида “103” хизмати шохобчалари сони 818 тадан 1 680 тага, “Тез ёрдам” бригадалари 1 648 тадан 2 865 тага, битта чақирувга дори-дармон учун ажратилган маблағ 750 сўмдан 11 800 сўмга оширилди.
Шунинг натижасида тез тиббий ёрдам бригадалари чақирувга етиб бориш вақти 25–30 дақиқадан 10–15 дақиқага қисқарди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги таъкидлашича, келгусида тизимни рақамлаштириш жараёни янада жадаллаштирилади.
Хусусан, 2026 йилдан эътиборан “103” хизматида аҳоли учун “Online-шифокор” консультациялари тизими жорий этилади.
Электрон дастурлар шифохоналар ҳамда бирламчи тиббий муассасалар билан интеграция қилинади.
Тошкент вилоятида 5 кг га яқин гиёҳвандлик моддаси мусодара қилинди
Давлат хавфсизлик хизмати Ички ишлар ва Божхона органлари билан ҳамкорликда ўтказган тезкор тадбирлар натижасида Тошкент вилоятида қарийб 5 килограмм опий моддасининг ноқонуний айланишига чек қўйилди
Андижонда иситиш мавсуми бўйича қарор эълонидаги кечикиш — техник хатоликми ёки масъуллар эътиборсизлиги?
Андижон вилояти ҳокимининг 1 ноябрдан бошлаб иситиш мавсумига тайёргарлик кўриш бўйича қарори 5 ноябрда имзолангани ҳақида ижтимоий тармоқларда танқидий хабарлар тарқалди.
Ҳокимлик бу ҳолатга муносабат билдириб, қарор вилоят ҳокими томонидан ўз вақтида имзоланганини маълум қилди. Таъкидланишича, 1 ноябрь дам олиш кунига тўғри келгани сабабли қарорни техник жиҳатдан тегишли дастурга киритиш имкони бўлмаган.
Маълумотга кўра, 3 ноябрь куни қарорни дастурга киритиш ишлари қайта бошланган ва юкланган. Кейинги босқичда масъул ходимлар электрон калитлари орқали юкламани тасдиқлаши керак бўлган. Бир ходимнинг калити амал қилиш муддати тугагани боис, деб номланган техник хатолик ортидан қарор фақат 5 ноябрда тасдиқланган.
Ҳокимлик маълум қилишича, мазкур ҳолат учун масъул ходимга эътиборсизлиги сабабли огоҳлантириш берилган.
Расмийларга кўра, қарорнинг дастурда кечикиб эълон қилиниши иситиш мавсуми бошланишига таъсир қилмаган.
Тошкент вилояти ҳокимига ёрдамчи тайинланди
Тошкент вилояти ҳокимининг 2025 йил 6 ноябрдаги қарорига кўра, Расулов Дилшод Озодович Тошкент вилояти ҳокимининг маҳаллий саноатни ривожлантириш масалалари бўйича ёрдамчиси этиб тайинланди.
Дилшод Расулов мутахассислиги бўйича молиячи-иқтисодчи, сиёсатшунос.
Тайинловга қадар у Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари лавозимида фаолият юритиб келаётган эди.