— “Ғазода болалар очликдан ўлаётган пайтда, мазлумларга инсонпарварлик ёрдами етказиш учун йўлга чиққан *“Сумуд флотили”*га қилинган босқинчиликни қаттиқ қоралайман”, — деди Эрдўған.
Ўзбекистон ва Озарбайжон Бокуда туризм соҳасидаги ҳамкорликни муҳокама қилди
Боку шаҳрида ўтказилаётган II Ўзбекистон–Озарбайжон медиафоруми доирасида икки мамлакат туризм соҳаси вакиллари учрашув ўтказди.
Форум иштирокчилари аввало Озарбайжоннинг буюк давлат ва сиёсат арбоби Ҳайдар Алиев хотирасини ёд этиб, унинг қабрига гул қўйиш маросимида қатнашдилар.
Тадбир давомида Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги туризм алоқаларини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. Хусусан, сайёҳлик йўналишларини тарғиб этишда медиа соҳасида ҳамкорлик қилиш, биргаликда реклама кампаниялари ва мультимедиа маҳсулотларини яратиш бўйича келишувларга эришилди.
Шунингдек, Ўзбекистон делегацияси озарбайжонлик ҳамкорларини жорий йилда Тошкентда ўтказиладиган “Ипак йўлида туризм” халқаро туризм ярмаркасида иштирок этишга таклиф этди.
Ўзбекистон ёзги мавсумда сув ва энергия ресурсларини таъминлашга тайёр
Марказий Осиё давлатлари сув-энергетика ҳамкорлигини мустаҳкамлаш масаласини муҳокама қилди. Учрашувда Ўзбекистон ёзги мавсумда кафолатли сув ҳажмларини таъминлаш учун электр энергияси ва бошқа турдаги ресурсларни беришга тайёрлигини билдирди.
Ўзбекистон сув хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ирригация ва сув муаммолари илмий-тадқиқот институти директори ўринбосари Андрей Петровнинг таъкидлашича, Тўхтағул сув омборида “ўлик ҳажм” ҳолатига йўл қўймаслик долзарб вазифа ҳисобланади. Бу нафақат суғориш, балки электр энергияси ишлаб чиқариш жараёнларига ҳам салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Қозоғистонлик экспертлар сув ресурсларидан самарали фойдаланиш, очиқ мониторинг тизимини жорий этиш ва сувни тежаш технологияларини кенг қўллаш зарурлигини таъкидлашди.
Шунингдек, Марказий Осиё давлатлари Оролни қутқариш халқаро жамғармаси ҳузурида давлатлараро энергетика комиссиясини тузишни режалаштирмоқда.