Самарқандда сифатсиз қурилиш: тиббиёт марказидаги бино деворлари буздирилмоқда
Самарқанд вилояти ҳудудий қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги назорати инспекцияси қурилиш объектларида доимий текширувлар ўтказмоқда. Шундай текширувлардан бири Самарқанд вилояти кўп тармоқли тиббиёт маркази ҳудудида янгидан қурилаётган бинода ўтказилганда жиддий қоидбузарликлар аниқланди.
Инспекция маълумотларига кўра, қурилиш жараёнида ШНҚ талаблари қўпол равишда бузилган: базальт қопламаси деворга ёпиштирилганда орқа қисмига тўлиқ клей суртилмаган, иш эса сифатсиз бажарилган.
Бундан ташқари, объект ҳудудида қурилиш маданиятига ҳам риоя этилмагани қайд этилди – майдон қурилиш чиқиндилари билан тўлиб кетган.
Метро 18 октябрдан йўловчиларга хизмат кўрсатади
Бир қанча вақт аввал Тошкент метрополитенининг «Ўзбекистон мустақиллигининг 30 йиллиги ерусти ҳалқа йўли» бекатлари профилактик ишлар олиб бориш учун вақтинча ёпилганди.
«Тошкент метрополитени» ДУК маълумот беришича, ҳозирда ишларнинг якуний босқичи амалга оширилмоқда. Шунингдек, поездлар ҳаракати ва йўловчилар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида йўналишда поездлар аввал синов тариқасида – йўловчиларсиз – ҳаракатланади.
Агар синов жараёнлари муваффақиятли ўтса, 18 октябрдан йўналиш тўлиқ ишга туширилиши ва йўловчиларга хизмат кўрсатиши кутилмоқда.
Расмий хабар «Тошкент метрополитени» ижтимоий тармоқ саҳифаларида қўшимча эълон қилинади.
Ўзбекистон футбол тарихи учун янги саҳифа очилди
Бу сафар кичик мундиал илк бор Марказий Осиё ва Кавказда ўтказилади.
Аввалроқ икки мамлакат футбол уюшмалари қўшма ариза топширган эди ва бугун, 2 октябр куни FIFA Кенгаши якуний қарорни эълон қилди.
Тарихий воқеа — икки халқ учун янги имконият, ёш футболчилар учун эса катта саҳна!