Ҳар куни 1 миллиарддан ортиқ портсия овқат ташлаб юборилади. Бу эса очликдан азият чекаётганларни камида бир марта тўйинтиришга етар эди.
Ўзбекистонда субсидияга ариза бериш бошланди
Бугун, 2 октябрдан бошлаб Ўзбекистонда ипотека кредитлари бўйича субсидиялар учун ариза қабул қилиш қайтадан очилди. Бунинг учун Давлат хизматлари марказларига бевосита борган ҳолда ёки my.gov.uz орқали мустақил равишда ариза топшириш керак.
Субсидия ажратишда ижтимоий мезон ишлаб чиқилган. Бунда аризачилар бир нечта мезонлар бўйича балл тўплаши мумкин.
Ойлик маошга қараб ҳудудларда (Қорақалпоғистон ва вилоятлар) қуйидагича балл берилади:
МҲТEКМнинг 2,7 баробаридан 7 баробаригача ёки 3 431 700 сўмдан 8 897 000 сўмгача — 10 балл;
МҲТEКМнинг 7 баробаридан кўп ва 8 баробаригача ёки 8 897 000 сўмдан 10 168 000 сўмгача — 5 балл.
Тошкент шаҳрида эса қуйидагича:
МҲТЭКМнинг 2,7 баробаридан 8 баробаригача ёки 3 431 700 сўмдан 10 168 000 сўмгача — 10 балл;
МҲТЭКМнинг 8 баробаридан кўп ва 9,2 баробаригача ёки 10 168 000 сўмдан 11 693 200 сўмгача — 5 балл.
Бутун мамлакатда ариза берувчи ёки унинг оиласига тегишли мулк ёки турар-жой бўлмаслиги — 20 балл. «Лабор-мигратион» дастурида рўйхатдан ўтган меҳнат мигранти — 10 балл.
Олис ёки чекка ҳудудларда меҳнат фаолиятини амалга оширувчи мутахассислар, тиббиёт ходимлари, 30 ёшгача бўлган ёшлар, оғир ижтимоий аҳволга тушиб қолган аёллар (ажрашган, бева ёки ёлғиз оналар), «Тиббий ижтимоий экспертиза» тизимидан рўйхатдан ўтганлар — 5 баллдан.
Самарқандда сифатсиз қурилиш: тиббиёт марказидаги бино деворлари буздирилмоқда
Самарқанд вилояти ҳудудий қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги назорати инспекцияси қурилиш объектларида доимий текширувлар ўтказмоқда. Шундай текширувлардан бири Самарқанд вилояти кўп тармоқли тиббиёт маркази ҳудудида янгидан қурилаётган бинода ўтказилганда жиддий қоидбузарликлар аниқланди.
Инспекция маълумотларига кўра, қурилиш жараёнида ШНҚ талаблари қўпол равишда бузилган: базальт қопламаси деворга ёпиштирилганда орқа қисмига тўлиқ клей суртилмаган, иш эса сифатсиз бажарилган.
Бундан ташқари, объект ҳудудида қурилиш маданиятига ҳам риоя этилмагани қайд этилди – майдон қурилиш чиқиндилари билан тўлиб кетган.
Метро 18 октябрдан йўловчиларга хизмат кўрсатади
Бир қанча вақт аввал Тошкент метрополитенининг «Ўзбекистон мустақиллигининг 30 йиллиги ерусти ҳалқа йўли» бекатлари профилактик ишлар олиб бориш учун вақтинча ёпилганди.
«Тошкент метрополитени» ДУК маълумот беришича, ҳозирда ишларнинг якуний босқичи амалга оширилмоқда. Шунингдек, поездлар ҳаракати ва йўловчилар хавфсизлигини таъминлаш мақсадида йўналишда поездлар аввал синов тариқасида – йўловчиларсиз – ҳаракатланади.
Агар синов жараёнлари муваффақиятли ўтса, 18 октябрдан йўналиш тўлиқ ишга туширилиши ва йўловчиларга хизмат кўрсатиши кутилмоқда.
Расмий хабар «Тошкент метрополитени» ижтимоий тармоқ саҳифаларида қўшимча эълон қилинади.
Ўзбекистон футбол тарихи учун янги саҳифа очилди
Бу сафар кичик мундиал илк бор Марказий Осиё ва Кавказда ўтказилади.
Аввалроқ икки мамлакат футбол уюшмалари қўшма ариза топширган эди ва бугун, 2 октябр куни FIFA Кенгаши якуний қарорни эълон қилди.
Тарихий воқеа — икки халқ учун янги имконият, ёш футболчилар учун эса катта саҳна!
Жиноятни яшириш учун тезкор вакилга 10 минг доллар таклиф қилинди
Тасаввур қилинг: кимдир ўз ишини ҳал қилиш учун 10 000 АҚШ долларини тезкор вакилга пора сифатида таклиф қилади.
Аммо ҳуқуқ-тартибот органлари пора орқали масалани ҳал қилиш ҳаракатини вақтида фош этади.
Ҳозирда ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилиб, тергов жараёнлари олиб борилмоқда.
🔴 Эслатиб ўтамиз, пора бериш ҳам, пора олиш ҳам қонун олдида оғир жавобгарликка олиб келади!