Қирғизистон президенти Садир Жапаров мамлакатда ўлим жазоси қайта тикланиши мумкинлигини айтди.
⚡️Қамоқ, кўз ёш ва оқлов: Навоийда 1,5 йиллик азобнинг драматик тарихи…
Навоийда фаолият юритган самарқандлик тадбиркор Шаҳло Худаева тилла дўконлари билан ном қозонганди. Бироқ у “Табассум” номли дўконни сотиб олгач, ўзи билмаган ҳолда жиноят ишига шерик сифатида жалб ва фирибгарликда айбланиб, Кармана судининг ҳукми билан 5 йилга озодликдан маҳрум этилади.
Ҳа, Шаҳло 2024 йилнинг сўнгги байрами – янги йилни қамоқда кутиб олишга мажбур бўлди. Бу даврда эса унинг қўлидаги норасида гўдак ҳаётнинг атиги 2–3 кунини онаси билан ўтказа олган эди холос.
6 ойлик уй қамоғи ва 10 ойлик қамоқ муддати ортида адолатга ишонган аёл ва унинг оиласи, яқинлари собитлик билан туриб берди. Умид учқунлари йўқолмаганди.
Шаҳлонинг яқинлари Effect.uz орқали халқка мурожаат қилиб, унинг ҳақ-ҳуқуқини ҳимоя қилишга чақиришди, ноҳақлик ҳақида бонг уришди. Бироқ айримлар бу овозларни эшитгиси келмади, чунки улар, айбсиз инсонга тухмат тошлари отишни ўзларига касб қилишганди. Лекин ҳақиқат барибир устун келди. Суд адолатли қарор чиқарди – Шаҳло энди айбсиз!
Бу воқеа яна бир бор кўрсатадики, Ўзбекистонда одил судлов мавжуд ва унга ишониш мумкин. Худаеванинг онаси қизи оқлангач, президент Шавкат Мирзиёевга миннатдорлик билдираркан, мамлакатда бундай оқлов ҳукмлари кўпроқ бўлишини тилаб дуо қилди.